Japonca nasıl öğrenilir? Öğrenilirken uygulanması gereken yöntemler nelerdir?

Japonca alfabesi nedeniyle korkutucu görünse de aslında öğrenilmesi oldukça kolay olan dillerden biri olarak bilinmektedir. Peki ama Japonca nasıl öğrenilir? Öğrenirken hangi adımlar takip edilmelidir? İşte detaylar...

Japonca nasıl öğrenilir? Öğrenilirken uygulanması gereken yöntemler nelerdir?
Editör: Senem Kara
24 Şubat 2021 - 22:45 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 22:51
Japonca öğrenmek, öğrenmek isteyen kişinin gözüne her ne kadar korkunç gelse de aslında Türkçeye benzerliği nedeni ile oldukça kolay öğrenilen diller arasında yer almaktadır. 
Çünkü Japonca, cümle yapısı ile Türkçe cümle yapısına çok benzemektedir. Elbette birtakım farklılıklar vardır ancak yine de bu farklılıklar Japonca öğrenmede pes etmeye neden olacak farklılıklar değildir. 

JAPONCA ÖĞRENİRKEN HANGİ ALFABEYİ ÖĞRENMELİYİZ? 

Japonca alfabesi Asya ülkelerinin en zor alfabesi olarak bilinmektedir ve Japonca'da bilindiği üzere 4 farklı alfabe vardır ancak bu 4 alfabenin hepsinin öğrenilmesine gerek olmadığı için Japonca öğrenmek daha kolay hale gelmektedir. 
Öğrenilmesi gereken 2 alfabe ise Hiragana ve Katakana alfabeleridir. Bu alfabelerin öğrenilmesi de son derece kolaydır. 

JAPONCA ÖĞRENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? 

Diğer dilleri öğrenirken uygulamamız gereken adımlar nasıl varsa Japonca öğrenirken de elbette dikkat etmemiz gereken adımlar vardır. 
Bu adımlar bizim dili öğrenmemizde ve dile sempati ile yaklaşmamızda son derece önemlidir. Peki Japonca en kolay nasıl öğrenilir? İşte detaylar… 

JAPONCA ÖĞRENİRKEN ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRICI YÖNTEMLER

1.    KELİME KARTLARI 
Kelime kartları, herhangi bir dil öğrenirken karşımıza çıkan ve uygulamamız gereken en önemli yöntemlerden biridir. 
Çünkü kelime kartları, dili konuşabilmemiz için gerekli olan kelimeleri bizlere kazandırmaktadır ve böylece akıcı konuşabilmemiz için fazlasıyla yardımcı olmaktadır. 
2.    DİL BİLGİSİ 
Dil bilgisi konusu da elbette her dili öğrenirken karşımıza çıkan önemli adımlardan biridir. Çünkü dil bilgisi kuralları bilinmeden dile hakim olup konuşmak, konuşma sırasında sık sık hata yapmamıza neden olabilir. 
Bu sebeple dil bilgisi konusuna gereken özen gösterilmeli ve kurallar dikkatle benimsenmelidir. 
3.    TEST ÇÖZMEK
Dil bilgisi kurallarını öğrenmenin ve yeterli düzeyde kelime öğrenmenin ardından kesinlikle test çözülerek pekiştirme yapmak Japoncayı öğrenmek için önemli bir adımdır. 
4.    KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN OKUMALAR YAPMAK
Bir dili öğrenirken, dil öğrenimini kolaylaştırmanın en etkili yöntemlerinden biri kesinlikle o millete ait kültürel yazıları okumaktır. 
Millete dair ilgi çekici bilgiler öğrenmeyi kolaylaştırır iken aynı zamanda kültürel açıdan da zenginleşmeyi sağlamaktadır.
JAPONCAYI NEDEN ÖĞRENMELİYİZ? 
Japonca öğrenmek  bir dil öğrenmekten fazlasıdır. Çünkü Japonya kendini geliştirmeye devam eden ve önemli dünya ülkeleri arasında yer almaya başlayan bir ülke olarak gündemdedir. 
Ancak neden öğrenmeliyiz sorusuna daha detaylı cevaplar vermekte mümkündür.
1.    JAPONCA'NIN GELECEK HAYATTAKİ POTANSİYELİ
Japonya, geçmişte yaşamış oldukları atom bombası faciasına rağmen teknoloji alanında kendilerini geliştirmeyi başarmış ve ekonomi alanında dünya pazarında yerini bulmuş bir ülkedir. 
2.    JAPONLARIN TÜRK TARİHİNE OLAN SAYGILARI
Japonya'nın her kesiminden insan Türkiyeye duydukları sevgiyi her fırsatta dile getirmektedirler. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk' e büyük hayranlık duyan Japonlar, sevginin yanında saygılarını da dile getirmektedirler. 
3.    JAPONYA VE ASYA KÜLTÜRÜ 
Japonya, Türkiye ile birlikte Asya kıtasında yer aldığı için Türkiyeye ayrıca ilgi duyan ülkeler arasında yer almaktadır. YORUMLAR

  • 0 Yorum