John Steinbeck'ten Al Midilli; konusu, karakterleri ve özeti

Bir çocuğun atlara olan sevgisinden ve yaşadığı maceralardan bahseden Al Midilli kitabının konusu, karakterleri ve özeti... İyi okumalar...

John Steinbeck'ten Al Midilli; konusu, karakterleri ve özeti
Editör: Senem Kara
07 Haziran 2021 - 06:00

AL MİDİLLİ KİTABI HAKKINDA

Al Midilli John Steinbeck tarafından yazılmıştır. Orijinal adı The Red Pony olan kitabın ilk üç bölümü 1933- 1936 yılları arasında çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Ancak 1937 yılına gelindiğinde kitap haline getirilmiştir.
Ayrıca Amerikan gerçekçiliği ile anılan sosyal romanın ilk olarak 1949 yılında filme uyarlandığı bilinmektedir. 1973 yılında yeniden beyaz perdeye aktarılan film Emmy Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

AL MİDİLLİ KONUSU

Al Midilli Jody Tiflin isimli bir çocuğun başından geçen ve hikaye olarak dinlemiş olduğu öykülerden oluşmaktadır.

AL MİDİLLİ JOHN STEINBECK ÖZET

ARMAĞAN
Ana karakter Jody anne ve babası ile birlikte Salinas kasabasında çiftçilik yapmaktadırlar. Çiftlikteki bir atın sahibi olmak isteyen Jody babasının atı armağan etmek için ortaya koymuş olduğu şartların hepsini kabul etmiştir ve babası atı Jody’e armağan etmiştir.
Atına kavuşan Jody kırmızı midilliye Gabilon ismini vermiştir. Okula gitmediği zamanlarda bütün vaktini atıyla geçiren Jody çiftliğin kahyasından at bakımı ile ilgili şeyleri öğrenmeye çalışmaktadır.
Bir gün ise yağmurun altında kalan Gabilon hastalanmıştır. Kahya ile birlikte iyileştirmeye çalışsa da atın durumu gün geçtikçe kötüye gitmektedir. 
Bir sabah uyandığında ise atını ahırda bulamayan Jody atını dışarıda üzerinde de akbabaları görmüştür. Atını yiyen akbabalardan birini öldürmüştür ancak atı da çoktan ölmüştür.
ULU DAĞLAR
Jody, Salinas Vadisi’nin ilerisinde bulunan ulu dağlara çıkmak istemektedir. Bir gün çiftliğe Gidano isimli yaşlı bir adam gelmiştir ve bu yaşlı Meksikalı adam ölene kadar burada kalmak istemektedir.
Jody’nin babası da yaşlı adamın bir süre çiftlikte kalmasına müsaade etmiştir. Bu sırada Jody yaşlı adama dağlarda neler olduğunu sormaktadır. Ancak bu adam dağlara küçük bir çocukken gittiğini ve artık dağlar hakkında çok bir şey hatırlamadığı söylemiştir. 
Bir gün ise aniden çiftlikten ayrılan bu adamı son kez görenler dağlara doğru gittiğini söylemiştir.
VAAT
Jody’nin babası oğlunun atı için üzüldüğünün farkındadır ancak yine de ona çok daha fazla sorumluluk vermesi gerektiğini düşünmektedir.
Bu sebeple babası Jody’e çiftlikte hamile olan bir atın bakımını vermiştir ve ata iyi bakması halinde yeni doğacak olan tayı ona vereceğini söylemiştir.
Babasının verdiği görev üzerine ata dikkatle bakan Jody her gün yeni doğacak tay hakkında hayaller kurmaktadır. Ancak doğum esnasında tayın ölme ihtimalinden korkmaktadır. Kahya ise tayın sağ bir şekilde doğacağı konusunda küçük çocuğa söz vermiştir.
Fakat doğum başladığında atın ters geldiğini ve öleceğini fark eden kahya Jody’e verdiği sözü yerine getirebilmek için anne atı öldürerek bebek tayın sağ doğmasını sağlamıştır.
İNSANLARIN LİDERİ
Bir gün Jody’nin büyükbabası çiftliğe gelmiştir ve büyükbabası geçmişte yaşadığı anıların anlatmayı seven bir adamdır. Torununa uzun uzun vahşi batıya yaptıkları göçü ve Kızılderililer ile mücadelelerini anlatmıştır.
Büyükbabanın hikayelerini ise yalnızca Jody dinlemektedir ve Jody’nin babası bu anılardan şikayet etmektedir.
JUNIUS MALTBY
San Francisco’da yaşayan Junius Maltby isimli bir muhasebeci solunum sıkıntısı sebebi ile kuru havanın hakim olduğu Salinas kasabasına gelmiştir.
Bu kasabada dul bir kadın ve çocukları ile yaşamaya başlayan Maltby bir süre sonra dul bir kadınla birlikte yaşadığı için dedikoduların konusu haline gelmiştir.
Bu sebeple ev sahibi kadınla evlenen Maltby kadının çiftliğine de bakmaya başlamıştır. Karısı ise işlerle kocasının ilgileneceğini düşündüğü için çiftlik çalışanını işten çıkarmıştır ancak Maltby fazlasıyla tembel birisidir ve işleri yapmamaktadır.
Zamanla durumları kötüleşmiştir ve daha sonra kadın doğum sırasında hayatını kaybetmiştir.
AL MİDİLLİ KARAKTERLERİ
JODY TIFLIN: Romanın ana karakteridir. Jody, Billy Buck isimli kahyadan atları nasıl eğitmesi gerektiğini öğrenmektedir.
BILLY BUCK: Bir at bakıcısı olan Billy, Jody’e at eğitimi hakkında bilgiler vermektedir.
CARL TIFLIN: Jody’nin babası olan Carl, çiftliğinin bakımına önem vermektedir.
BÜYÜKBABA: Jody’nin büyükbabasıdır.



YORUMLAR

  • 0 Yorum