Kantaron yağının mucizevi etkileri; kantaron yağı nasıl kullanılmalıdır?

Alternatif tıbbın en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan kantaron yağının faydaları saymakla bitmiyor... Peki ama kantaron yağı nedir? Detaylar haberimizde...

Kantaron yağının mucizevi etkileri; kantaron yağı nasıl kullanılmalıdır?
Editör: Senem Kara
19 Nisan 2021 - 06:00

KANTARON YAĞI NEDİR? 

Sarı veya kırmızı kantaron gibi farklı türleri bulunan kantaron yağı aynı isimli bitkilerden elde edilen doğal bir yağ olarak bilinmektedir. 
Bir nevi otsu bitki olan kantaron, mızrak şeklinde olmasının yanı sıra uçlarında çiçek dalları bulundurmaktadır. Ayrıca uçlarında yer alan çiçeklerin rengi, bu bitkinin kırmızı veya sarı kantaron ismini almasına neden olmaktadır. Peki doğada kendiliğinden yetişen ve birçok faydası bulunan kantaron yağı nasıl kullanılır
Kantaron yağı genellikle cilde direkt olarak uygulanmaktadır. Uygulanacak bölgeye birkaç damla yağ damlatılarak masaj yolu ile yedirilmesi uygun kullanım şeklidir. 
Ancak kantaron yağı bakım amacı ile kullanıldığında gece uygulanmaya çalışılmalı ve gündüz saatlerinde güneş ile temas etmesinden kaçınılmalıdır. 
Ancak elbette bu gibi kullanımlardan önce alerjik bir reaksiyona sebebiyet vermemek için birkaç damla el bileğine yağ damlatılarak alerji durumu gözlemlenmelidir. 

KANTARON YAĞININ FAYDALARI 

Kantaron yağı ne işe yarar diye bakıldığında birçok soruna çare olduğu görülmektedir. Özellikle yaşlanmaya karşı etkili olan kantaron yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:
●    Cilt lekelerine karşı etkilidir. 
●    Kırışıklıklara engel olur, cildin elastikiyetini artırır. 
●    Bebeklerde pişik oluşumunu engeller. 
●    Bir cilt rahatsızlığı olan sedefe karşı etkilidir. 
●    Ayak mantarına karşı etkilidir. 
●    Egzama ataklarını hafifletmeye yardımcı olur. 
●    Saçı besler ve kafa derisini onarır. 
●    Kepeklenmeye karşı etkilidir. 
●    Cildin ölü derinlerden arınmasına yardımcı olur. 
●    Sırt ve bacak ağrılarına karşı masaj yoluyla uygulanır. 
●    Hazımsızlığa karşı etkilidir ve ishalin geçmesi için kullanılır. 

KANTARON YAĞININ MUCİZEVİ ETKİSİ 

Kantaron yağının faydaları elbette bu kadarı ile sınırlı değildir. Yukarıdaki faydaların yanı sıra belli başlı daha büyük etkileri de bulunmaktadır. 
ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİĞE SAHİPTİR: Örneğin antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahip olan kantaron yağı virüs ve bakteri kaynaklı birçok hastalıkla mücadelede kullanılmaktadır. 
Bu gibi hastalıklara karşı kullanılan kantaron yağı aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. 
KANAMALARA KARŞI ETKİLİDİR: Kantaron yağı damar büzücü özelliği sayesinde açık yaralarda veya iç kanamalarda sıklıkla tercih edilmektedir. 
Açık yaralara direkt olarak kantaron yağı sürmek veya iç kanama sırasında yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar kantaron yağı içmek kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Ancak elbette iç kanama halinde öncelikli olarak doktor kontrolü tercih edilmelidir. YORUMLAR

  • 0 Yorum