Kapitalizmin simgesi olan boğa heykelinin yaratıcısı Arturo Di Modica yaşamını yitirdi

Amerikan kapitalizminin simgelerinden biri olarak görülen ve New York'taki borsa binası önünde bulunan devasa bronz boğa heykelinin yaratıcısı sanatçı Arturo Di Modica hayatını kaybetti. 80 yaşındaki Modica, evinde ölü olarak bulundu.

Kapitalizmin simgesi olan boğa heykelinin yaratıcısı Arturo Di Modica yaşamını yitirdi
Editör: Özden Özmen
21 Şubat 2021 - 21:00
İtalyan asıllı heykeltıraş Arturo Di Modica, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentindeki borsa binasının önünde bulunan ünlü boğa heykelinin yaratıcısıydı. Di Modica' nin yaklaşık 3.5 ton ağırlığındaki boğa heykeli, New York’ta bulunan Wall Street'in ve Amerikan kapitalizminin simgelerinden biri olarak görülüyordu.

ARTURO DI MODICA KİMDİR?

Sanatçı Arturo Di Modica, İtalyan asıllı bir heykeltıraştır. Uzun süredir sağlık problemleri olduğu bilinen ve kanserle mücadele eden 80 yaşındaki heykeltıraş Arturo Di Modica’ nın Sicilya’ daki evinde öldüğü açıklandı.
Arturo Di Modica’’ nın adının duyulmasına sebep olan eseri ise, Wall Street heykeli ismiyle de anılan dev bronz boğa heykeli (Charging Bull) dir. 1973 yılında ilk kez New York’a giden ve burada kendine bir stüdyo açan sanatçı, New York borsasının 1987’deki çöküşünün ardından, 16 Aralık 1989 yılında 350 bin dolara mal ettiği 3.2 tonluk devasa boğa heykelini izinsiz olarak borsa binasının önüne yerleştirmiştir.

O dönemde ABD'de ismi duyulmaya başlamış olan İtalyan heykeltıraş Arturo Di Modica, bu dev boğa heykelini yapma kararını 1987'de 'Kara Pazartesi' olarak bilinen piyasa çöküşü sonrasında aldığını söylemişti. Modica, “kendisine kucak açan ABD'ye bir hediye” vermek istediğini belirtmişti. Arturo Di Modica'ya göre bu boğa heykeli, “mücadele ruhunu” ve “insanların ekonomik sıkıntılar karşısında güçlü kalarak her şeyi yapabileceğini” simgeliyordu.

WALL STREET'İN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİ

Arturo Di Modica 'nın New York borsa binası önüne yerleştirdiği dev bronz boğa heykeli, izinsiz yerleştirildiği için önce polis tarafından kaldırılmış ancak halkın tepkisi sonucunda eski yerine konulmuştu. 3 bin 200 kiloluk bronz boğa heykeli, o günden bu yana kapitalizmin simgelerinden biri olarak görüldü ve birçok protestoya da konu oldu.
Dev boğa heykeli (Charging Bull), son olarak 8 Mart 2017 Dünya Kadınlar Günü' nde karşısına konulan 'Korkusuz Kız' heykeli nedeniyle tekrar gündeme gelmişti ve İtalyan asıllı sanatçı Di Modica, “Korkusuz Kız” heykelinin “kendi eserinin mesajını bozduğunu” öne sürmüştü.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum