Kara mizah kitabı arayanlara Türk edebiyatından 5 tavsiye

Hem kitap okuyayım hem eğleneyim diyenlere özel derlediğimiz 5 kitap önerisi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Kara mizah kitabı arayanlara Türk edebiyatından 5 tavsiye
Editör: Senem Kara
22 Şubat 2021 - 03:00 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 12:02
Genellikle kitap okurken tercihlerimiz ilgi alanlarımıza yönelik değişmektedir. Bazı kişiler aşk romanlarını tercih ederken bazı kişiler ise polisiye türündeki romanları sıklıkla tercih etmektedir. 
Ancak kimi zamanlarda ilgi alanlarımız daha çok gülmek isteyeceğiniz kara mizah kitaplarına kayabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda okuyabileceğiniz mizah kitapları önerileri ile karşınızdayız. 

1.    ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA- AZİZ NESİN

En iyi mizah kitapları arasında yer alan Şimdiki Çocuklar Harika kitabı, Türk edebiyatı denildiğinde mizah kelimesini akıllara getiren Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. 
Bahsi geçen kitapta çocukların gözlerinden büyüklerin nasıl bir şekilde göründüğünü anlatan yazar aynı zamanda romanda çocukların anne, baba ve büyüklerini eleştirmesini konu almaktadır. 
Ayrıca Şimdiki Çocuklar Harika, çocuk eğitimi sırasında gerekli olduğu düşünülen birtakım yargıların yanlışlığını da ele almaktadır. 

2.    DONUMDAKİ PARA- MUZAFFER İZGÜ

Türkiye'nin en çok okunan mizahi eserlerini kaleme alan Muzaffer İzgü, Donumdaki Para adlı eseriyle 1978 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülünü kazanmıştır. 
Halk tarafından da en sevilen Muzaffer İzgü kitabı olan eser, Türkiye'nin değişmeyen yüzlerini, huyunu suyunu konu alarak mizah geliştiren kitaplar arasında yer almaktadır. 

3.    SIDIKA- ATİLLA ATALAY

Doksanlı yıllarda yaşamış olan kişilerin dizi olarak tanıyıp bildiği Sıdıka karakteri, aslında Atilla Atalay'ın hayat verdiği bir karakterdir. 
Birçok kişinin gönlünü kazanmayı başarmış olan Sıdıka karakterini özleyenler için ise bahsi geçen Sıdıka kitabı hala raflarda yerini korumaktadır. 
En iyi mizah kitaplarından olan Sıdıka'yı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. 
4.    APARTIMAN ÇOCUKLARI- RIFAT ILGAZ 
Hababam Sınıfı'nın yazarı olarak herkesçe tanınan Rıfat Ilgaz, insanların kendisini sorgulamasını amaçladığı bu kitabında şeref, namus ve vicdan gibi önemli kavramları üç ayrı apartman haline getirmektedir. 
Aynı zamanda farklı meslek gruplarından renkli renkli kişiliklerin varlıkları üzerinden, başlarından geçen büyük olayları kaleme almaktadır. 
5.    MEMLEKETİ BEN KURTARACAĞIM- GÜLSE BİRSEL 
Türkiye'nin başarılı kadın mizahçıları arasında neredeyse başı çeken Gülse Birsel, gerek yazdığı kitaplar gerekse senaristliğini yaptığı dizileri ile adından söz ettirmeye her geçen gün devam etmektedir. 
Memleketi Ben Kurtaracağım eserinde ise güncel memleket meselelerine mizahi bir yönde yaklaşarak eğlenmeyi amaçlamıştır. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum