Karabuğday nedir? Karabuğdayın az bilinen faydaları nelerdir?

Son zamanların popüler ürünü olan karabuğday yağ değerinin az olması ve yüksek besin değeri ile dikkatleri çekmektedir? Peki ama birçok kişinin sıklıkla tercih ettiği karabuğday nedir? Karabuğdayın insan sağlığı açısından faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Karabuğday nedir? Karabuğdayın az bilinen faydaları nelerdir?
Editör: Senem Kara
26 Nisan 2021 - 09:00
İsminde her ne kadar buğday kelimesini barındırsa da aslında bir buğday çeşidi olmayan karabuğday aynı zamanda tahıl ailesinden de değildir. 
Aslında "greçka" olarak bilinen ve küçük bir bitkinin tohumları olan karabuğday Anadolu'da karabuğday bitkisinin tohumları olarak da bilinmektedir. 
Ayrıca karabuğday glutensiz bir besin olduğu için daha çok çölyak hastalarının ve sağlıklı beslenmeyi tercih edenlerin sıklıkla tercih ettiği bir üründür. 
Birçok ülke mutfağında yerini alan karabuğdayın faydaları ise saymakla bitmiyor. Peki son zamanlarda sıklıkla tercih edilen karabuğday nedir, faydaları nelerdir, besin değerleri nedir? İşte detaylar… 

KARABUĞDAY NEDİR? 

Kurak ve serin iklimlerin ürünü olan karabuğday bitkisi tohumlarının kullanıldığı bir üründür. Daha çok kabuklu yemiş olarak nitelendirilen bu besinin ise baskın bir tadının olmaması dikkat çekmektedir ancak yine de tadı az da olsa nohutu da andırmaktadır. 
Ayrıca iklim şartları nedeni ile Türkiye'de yetiştirilmeyen karabuğday besin değeri yüksek bir üründür. Her ne kadar vitamin bakımından yetersiz olsa da mineral, manganez, bakır, magnezyum, demir ve fosfat açısından zengin bir besindir. 

KARABUĞDAY'IN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR 

Karabuğdayın faydaları oldukça fazladır ancak dikkat çeken en önemi faydaları şu şekildedir:
GLUTEN İÇERMEZ: Yukarıda da değinildiği gibi karabuğday gluten içermemektedir. Bu sebeple daha çok çölyak hastaları veya glutensiz bir şekilde sağlıklı beslenmeyi tercih edenlere uygun olan bu besin glutenin sebep olduğu şişkinliğe karşı da oldukça etkilidir. 
SİNDİRİM SİSTEMİNİ HIZLANDIRIR: 
Karabuğday düşük protein içermektedir ancak yine de içeriğindeki az miktardaki protein sindirim sistemini desteklemektedir. Lifli yapısı sonucunda sindirim sisteminin hızlanmasına neden olan karabuğday bu sebeple sık sık tercih edilmektedir. 
ALZHEIMER'A KARŞI ETKİLİDİR: Karabuğday içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde beyin fonksiyonlarını desteklemektedir. Beyin fonksiyonlarını desteklemesi nedeni ile de alzheimera karşı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. 
KOLESTEROLE KARŞI SAVAŞIR: 
Yapılan araştırmalar sonucunda karabuğdayın yüksek kolesterole iyi geldiği kanıtlanmıştır bu sebeple kolesterol problemi yaşayan hastalara tüketmeleri tavsiye edilmektedir. 
KAN BASINCINI DENGELER:
Karabuğday kolesterol seviyesini düşürdüğü için dolaylı olarak kalp ve damar hastalıklarını da önlemektedir. Bu sebeple uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum