Kemal Tahir'den Büyük Mal; konusu ve özeti

Güç ve hakimiyet mücadelesinin konu alındığı Büyük Mal romanı hakkında detaylar... Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Kemal Tahir'in kaleminden çıkan Büyük Mal romanının özeti...

Kemal Tahir'den Büyük Mal; konusu ve özeti
Editör: Senem Kara
04 Haziran 2021 - 18:30

BÜYÜK MAL ROMANI HAKKINDA BİLGİ

Büyük Mal Kemal Tahir tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Yazarın Çorum üçlemesi olarak adlandırılan roman üçlemesinin son kitabı olan Büyük Mal romanı ilk kez 1970 yılında yayınlanmıştır.
Çorum’da hapishanede yatarken Sarı Defter adını vermiş olduğu defterindeki notlarından ve dinlemiş olduğu birtakım öykülerden esinlenerek yazmış olduğu Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu ve Büyük Mal üçlemesinin son parçası olarak bilinen eser diğer iki kitapta olduğu gibi Çorum ili Yediçınar Yaylası’ndaki ağaların güç ve hakimiyet mücadelesini konu almaktadır.

BÜYÜK MAL ROMANI KONUSU

Ağalık kavramının Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar devam etmesine, rejimde yaşanan değişikliğe rağmen ağaların hala kendi kurdukları düzenlerini korumaya yönelik davranışlarını ve başarılarını konu alan kitap zengin ve güçlü kimselerin adaleti nasıl yönlendirdiklerine değinmiştir.

BÜYÜK MALIN ÖZETİ

Kara Abuzer’in ölümü sonrasında Emey Hanım üvey oğlu Sülük ile bir arada yaşamaya başlamıştır. Konakta Emey Hanım ve Sülük Bey’in haricinde Elif ve hizmetli olarak çalışan Güllü de yaşamaktadır.
Sülük Bey ise Yediçınar Yaylası’nda ağa olmuştur ancak Emey Hanım kocasını temsil ettiği için yayla da söz sahibi olan bir diğer kişidir. 
Diğer yandan Sülük Bey’in en çok güvendiği kişi kahyası Zülfikar’dır. Bu adam ise kendi evinde yaşarken aynı zamanda konağın ve yaylanın işlerinden de sorumludur.
Zülfikar haricinde Sülük Bey’in hizmetinde çalışan diğer adamlar Dersim İsyanı’ndan kaçarak Sülük Bey’in himayesi altına giren Kara Haso, Kara Cumo ve Genç Osman’dır.
Sülük Bey’in karısı olan Nefise ise Sülük Bey’den epey küçük bir kadındır. Babası tarafından Sülük Bey’e verilen Nefise köyden tanıdığı Civanşah’a aşıktır.
Ancak bir diğer karakter Zülfü de Nefise’ye aşık bir adamdır Nefise ve Sülük Bey’in düğün gününde aşkını itiraf eden Zülfü, Nefise’nin kocasına sadık biri olduğunu söylemesiyle ret cevabı almıştır.
Diğer taraftan Sülük Bey jandarma komutanını, banka müdürlerini ve valiyi kendi tarafına çekmiştir. Onlara ziyafetler düzenleyen ve hediye ile rüşvetler veren Sülük Ağa devletin köylülere vereceği kredileri teminat göstererek kendisi almaktadır.
Mustafa Kemal’e düzenlenen suikast girişiminden sonra tutuklanan ve görev yeri değiştirilen Sülük Bey Dersim’e silah gönderdiği ve Çapanoğlu ailesi ile iş birliği yaptığı suçlamalarından kurtularak serbest bırakılmıştır.
Ancak bu olaylar üzerine Yediçınar Yaylası’na hakim olmak için mücadele eden Hacı Kenan ve Sülük Bey arasındaki çatışmada Hacı Kenan’ın adamlarının Sülük Beyi öldürmesi ile kazanan Nefise’nin babası Hacı Kenan olmuştur.
Bu sefer de Hacı Kenan Emey Hanım ile bir mücadeleye girmiştir. Nefise ise kocasının ölümü üzerine miras davası açmıştır ancak Emey Hanım bu duruma tepki göstermiştir.
Hacı Kenan ise Sülük Bey’in adamları tarafından vurulmuştur.YORUMLAR

  • 0 Yorum