Kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler; korsan kitap nasıl anlaşılır?

Kitap alırken dikkat edilmesi gereken hususlar genellikle kitapların içeriğine yönelik olmaktadır. Ancak günümüzde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus kitapların korsan olup olmadığı ile ilgilidir. Peki kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kitabın korsan olduğunu nasıl anlarız? İşte detaylar...

Kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler; korsan kitap nasıl anlaşılır?
Editör: Senem Kara
24 Şubat 2021 - 06:00
Korsan kitap olarak adlandırılan kitapların orijinal kitap fiyatlarındaki artış nedeniyle iyiden iyiye arttığı bilinen bir gerçektir. 
Ancak yasal olmayan bu kitapları almak elbette emek hırsızlığı olarak bilinmektedir ve aynı zaman da suçtur. 
Bu sebeple orijinal kitapları tercih etmek hem yasal açıdan hem de vicdani açıdan önemli bir mesele olarak görülmektedir. 

KORSAN KİTAP NEDİR? 

Korsan kitap nedir diye baktığımızda kabaca, sahibinden veya basım haklarının devredilmiş olduğu yayınevinden izinsiz bir şekilde çoğaltılan kitaplara verilen ad olduğunu görmekteyiz. 
Bu tür kitaplara ise genellikle yol kenarlarında tezgah üstlerinde rastlamaktayız. Burada bulunan korsan kitapların orijinal hallerinden ise epey uygun fiyatlı olması dikkatleri fazlasıyla çekmektedir.
Ayrıca gelişen teknoloji ile de korsan kitap ve orijinal kitap arasındaki farkları anlamak günümüzde neredeyse imkansız hale gelmiştir. 
Ancak tabi ki korsan kitabın kendini ele verdiği konular da yok değildir. Peki korsan kitap kendisini nasıl belli etmektedir, korsan kitap nasıl anlaşılır

KORSAN KİTAPLAR NASIL ANLAŞILIR? 

1.    Bandrolsüz veya Sahte Bandrollüdürler:
Genellikle önceki korsan kitap satıcıları kitaplarına bandrol takmaya gerek duymazlardı. Ancak gelişen teknoloji sayesinde korsan kitap sektörünün de ne yazık ki gelişmiş olması hem satıcıların orijinale en yakın kitapları piyasaya sürmesine hem de okuyucu tarafından güçlükle ayırt edilmesine sebep olmuştur. 
Fakat yine de korsan kitap- orijinal arasındaki bandrol farkını basit bir yöntemle anlamak mümkündür. 
Şöyle ki eğer elinizde bulunan kitabın bandrolü çıkartıldığında parçalanıyor ise orijinal, parçalanmıyor ise sahte olma ihtimali oldukça yüksektir. 
2.    Kalitesiz Baskıya ve Eksik Sayfalara Sahiptirler:
Kitap alırken eksik sayfalara dikkat etmek neredeyse imkansızdır ancak kalitesiz baskı kitabı ele alan kişinin dikkatini hemen çekebilecek önemli bir ayrıntıdır.
Ayrıca korsan kitaplarda yazılan yazıların da simetrik olmayışı, çoğu zaman yamuk bir şekilde basılmış olması alıcıya verilebilecek en büyük ipuçlarından biridir. 
3.    Kabartma ve Yaldızlamalar Bulunmaz:
Orijinal kitap kapaklarında bulunan kabartma veya yaldız işlemleri genellikle korsan kitaplarda bulunmaz. 
Eğer elinizde bulunan kitapta kapak kısmı kalitesiz, renksiz, kabartmasız ve sıradan görünüyorsa korsan olma ihtimali oldukça yüksektir.
4.    Kesim Hataları Çok Fazladır:
Korsan kitapların kendini ele verdiği diğer bir husus elbette çarpık kesimlerdir. Simetrik olmayan, içe kıvrılmış veya boyutundan küçük kesilmiş kitapların da yine korsan olma ihtimali oldukça yüksektir. 
5.    Çok Ucuzdurlar ve Kuytu Yerlerde Satılırlar:
Korsan kitap satıcıları yazarın emeğini hiçe sayarak sadece ucuz maliyetlerini çıkarma gayesinde oldukları için genellikle kitapları olabildiğince ucuza satarlar. 
Ayrıca yakalanmamak için de genellikle kalabalık ortamlarda, dikkat çekmeyen sokaklarda veya yol üstlerinde satış yaparlar.
Bu sayede birden çok kişiye ulaşarak haksız kazanç sağlamaya devam ederler. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi korsan kitap almak en az satmak kadar suçtur bu sebeple alıcıların da bu emek hırsızlığına boyun eğmeyip orijinal kitapları tercih etmeleri önemlidir. YORUMLAR

  • 0 Yorum