Kitap özeti nasıl hazırlanır? Ana fikri bulmada yöntemler

Kitap özeti hazırlamak veya bir kitap özeti nasıl çıkarılır? En iyi kitap özeti hazırlama yöntemleri nelerdir? Gibi sorulara yanıt arıyorsanız, sizlere bu yazımızda bazı ipuçları verdik. İşte kitap hazırlama yöntemleri ve örnekler ile kitap özeti ipuçları...

Kitap özeti nasıl hazırlanır? Ana fikri bulmada yöntemler
Editör: Eren Haklı
03 Nisan 2021 - 17:05
Bunu, üzerinde çalıştığınız herhangi bir kitap için kitap özeti yapabilirsiniz. Önce içindekiler bölümünü yazarak başlarsanız ve ardından giriş, gövde ve sonuca geçerseniz kitap özeti çıkarmak daha kolaydır. Yazacak çok uzun bir kitabınız varsa, baştan sona ters sırada bile yazabilirsiniz. Başlığı ve içindekiler bölümünü yazarak başlayın, ardından giriş bölümüne gidin. Sonra gövdeyi yazmaya başlayın, buna içindekiler tablosu da dahildir.

Kitap Özeti Nasıl Yazılır?

Daha sonra kitabın bir özetinin nasıl çıkarılacağına dair sonucu yazmak veya "toparlamak" isteyeceksiniz. Bir kitap özeti yazarken özlü olmalısınız ama aynı zamanda açıklayıcı olmasını da istersiniz. Kitabın bölümleri özetiyle başlayın ve özette aşağı doğru ilerleyin. Kitabın sonuna geldiğinizde, kalan tüm bölümleri özetleyin.

Anahtar, yalnızca yazdığınız kitabın özeti ile ilgili bölümleri listelemektir. Çocuklarınıza okumayı nasıl öğreteceğiz konusunda bir kitap yazıyorsanız, kitabın başına, ortasına ve sonuna bir göz atmak isteyebilirsiniz. Ya da kendi işinizi kurmak üzerine bir kitap yazıyorsanız, o zaman kitabın başına, ortasına ve sonuna bakarsınız. Özetinizin ne kadar uzun olması gerektiği veya özete ne koyacağınız konusunda belirlenmiş bir kural yoktur.
İyi bir taslak yazmak için, kitabın ana noktalarını taslak sayfanızın başında listelemek isteyeceksiniz. Ardından, kitapta tartışılan tüm alt konuları metin boyunca özetlemek isteyeceksiniz. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey kitap özeti için en önemli olduğunu düşündüğünüz tüm bölümlerin bir listesini yapmaktır. Oluşturmakta olduğunuz özetle alakalı hale geldikçe bu bölümleri listenizden kontrol edebilirsiniz. Her bölümde bulunan tüm kilit noktaları listelemek önemlidir, böylece taslağınızla neyi başarmaya çalıştığınızı bilirsiniz.

Daha sonra kitabınızla ilgili tüm sayfaları içeren bir taslak sayfası oluşturmak isteyeceksiniz. Her bölüm için ayrı bir taslağınız olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü kitap yazma sürecinde bir bölümle ilgili olan ancak diğerinde olmayan farklı konularla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, her bölüm için ayrı bir taslağınız yoksa, kitabın her bölümü için bir tane oluşturmanız gerekecektir. Anahat sayfanızı baştan sona tamamladıktan sonra geri dönmeli ve metnin ana gövdesinde kapsanmayan destekleyici ayrıntıları eklemelisiniz. Bu destekleyici ayrıntılar dipnotları, içindekiler tablosu vb. İçerebilir.

Kitabınızın Özeti Yazmanın En Basit Yolu

Bir kitap özeti nasıl çıkarılacağına ilişkin bir sonraki adım, ana sonucunuzu yazmaktır. Vardığınız sonuç, kitap özeti ana odak noktası olacaktır. Kararınıza nasıl vardığınızı ayrıntılı olarak detaylandırmak için zaman ayırmalısınız. Bu son derece önemlidir çünkü kitap okuyucuların çalışmanızın arkasındaki mantığı görmelerini sağlar. Ayrıca, uygun sahneyi ve öyle ki, okuyucunun ana noktalarınızı net bir şekilde resmetmesine olanak tanır.

Bir kitap özetinin nasıl oluşturulacağının son adımı, ana anahtar kelimelerinizi bir listeye yazmaktır. Bu, kitabın başlığını, kitabın yazarının adını, kitabın ana konusunu vb. İçerebilir. Ana anahtar kelimelerinizi basit ama eksiksiz bir şekilde listeleyerek, listelediğiniz bilgileri arayan kişilerin dikkatini çekeceksiniz. Taslağınıza veya kitabın kendisine anahtar kelimeler eklemezseniz, büyük olasılıkla birçok potansiyel okuyucuyu kaçıracaksınız. Bu, okuyucuları kitabınıza çekmenin en kolay yollarından biridir.

Umarım bu makaleyi okuduktan sonra soruyu cevaplamaya, kitap özeti nasıl çıkarılır konusunda daha iyi hazırlanacaksınız. Ek olarak, bir taslak için kitap özetinin nasıl yapılacağına dair daha iyi bir fikriniz olmalıdır. Her zaman olduğu gibi, başlamanın en iyi yolu önce her şeyi planlamaktır. Ardından kitap özeti yazmak için net bir yön belirlediğinizde yazmaya başlayabilirsiniz.YORUMLAR

  • 0 Yorum