Kitaplar hakkında bilinmeyenler; en çok okunan kitaplar hakkında bilinmeyen detaylar nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar yazılmış milyonlarca kitap bulunmaktadır. Peki ama bu kitaplar hakkında bilinmeyenler nelerdir? İşte detaylar...

Kitaplar hakkında bilinmeyenler; en çok okunan kitaplar hakkında bilinmeyen detaylar nelerdir?
Editör: Senem Kara
29 Nisan 2021 - 06:00
Birçok kişinin vazgeçilmezi olan kitaplar kendi içlerinde bambaşka dünyalara açılırken aynı zamanda okuyucularını farklı bir atmosfer içine almayı da ihmal etmemektedirler. 
Peki ama geçmişten günümüze kadar basılmış milyonlarca kitap hakkında bilinmeyenler nelerdir? Kitapların tarihçesinde dikkat çeken ayrıntılar veya kitaplarla ilgili ilginç bilgiler nelerdir? İşte detaylar…

CHARLES DICKENS/ İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ 

Dünya tarihinde en çok satılan kitap olarak bilinen İki Şehrin Hikayesi Charles Dickens tarafından ilk kez 1859 yılında yayınlanmıştır. 
Orijinal adı A Tale of Two Cities olan kitabın satışı ise 200 milyonun üzerindedir. Fransız Devrimi sırasında geçen olayları konu edinen İki Şehrin Hikayesi en çok satan edebi eser unvanını hala korumaktadır. 

J. R. R. TOLKIEN/ YÜZÜKLERİN EFENDİSİ 

Dünya'nın en uzun sürede yazılan kitabı J. R. R. Tolkien tarafından yazılmış olan Yüzüklerin Efendisi kitabıdır. En İyi gençlik kitapları arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi kitabı 16 yıllık bir süre içerisinde yazılmıştır. 

JOHN BOYNE/ ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK

En çok sevilen ve en çok okunan çocuk kitaplarından biri olan Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı John Boyne tarafından toplamda iki buçuk günde yazılmıştır. 
JONATHAN SWIFT/ GULLIVER'İN GEZİLERİ
Jonathan Swift tarafından 1726 yılında yayınlanan Gülliver'in Gezileri kitabı macera türünde bir çocuk kitabıdır. Orijinal adı Travels into Several Remote Nations of the World bu Lemuel Gulliver olan kitap dünya klasikleri arasında en çok okunan kitaplardan biridir. 
Gemi kaptanı Lemuel Gülliver'in maceralarının anlatıldığı kitapta Mars gezegenin iki uydusundan da bahsedilmektedir. Ayrıca Phobos ve Deminos adlı iki uydunun dönüş hızları ve boyutlarının da anlatıldığı bu kitapta tuhaf olan bir şey vardır o da bahsi geçen Mars uydularının kitaptan tam 100 yıl sonra keşfedilmiş olmasıdır.
Yani yazar Jonathan Swift'in keşiften 100 yıl önce bu bilgiyi nereden öğrendiği ve kitabında nasıl bahsettiği hala bilinmemektedir. 
TOLSTOY/ SAVAŞ VE BARIŞ 
Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden Lev Tolstoy'un kaleme almış olduğu Savaş ve Barış kitabı dünya klasikleri arasında en çok okunanlardan biri olarak bilinmektedir. 
1869 yılında yayınlanan ve yaklaşık 1225 sayfadan oluşan Savaş ve Barış kitabının Tolstoy'un eşi tarafından tam yedi kez el yazısı ile çoğaltıldığı bilinmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum