Kopi Luwak kahvesi nedir? Üretim şartları nelerdir? Diğer kahve çeşitleriyle benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir? Misk kedisinin Luwak kahvesiyle bağlantısı nedir? Luwak kahvesi tercih edilen bir kahve midir?

Duyanları hayrete düşüren önyargıyla yaklaşmalarına sebep olan Luwak kahvesi nedir? Dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak kahvesinin üretim aşamaları nelerdir? Diğer kahve çeşitlerine göre tadı nasıldır? Detaylar haberimizin devamında…

Kopi Luwak kahvesi nedir? Üretim şartları nelerdir? Diğer kahve çeşitleriyle benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir? Misk kedisinin Luwak kahvesiyle bağlantısı nedir? Luwak kahvesi tercih edilen bir kahve midir?
Editör: Senem Kara
21 Ocak 2021 - 09:00
Kahve tüketimi her ne kadar geçmiş yıllara dayansa da günümüzde yeniden popüler olmuştur. Özellikle sabah kendine gelmek isteyenlerin ise bir numaralı tercihi olmaya devam etmektedir. Genellikle sıcak olarak tüketilen kahve artık o kadar geniş bir kitleye hitap etmeye başladı ki soğuk kahvelerde gün geçtikçe çeşitlenmeye ve yaz günlerinin kurtarıcısı olmaya devam ediyor.

Tiryakisi çok fazla olan kahvenin çeşitleri de oldukça fazladır. Her geçen gün yeni bir kahve türü ve yapım tekniği  hayatımıza dahil olmaktadır. Bu çeşitlerin kimi kafelerde satılsa da artık birçok kişi evine aldığı gelişmiş kahve makinalarıyla kahve keyfini istediği an yaşayabiliyor.

Peki bu çeşit çeşit kahvenin içinde dünyanın en pahalı kahvesi hangisidir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Kopi Luwak kahvesi dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinmektedir. Üretimi çok az olan bu kahvenin elde ediliş biçimi ise biraz mide bulandırıcı. Çünkü bu kahvenin Misk kedilerinin dışkılarından elde edildiği ve dezenfekte edilerek satışa çıkarıldığı biliniyor. Fiyatı ise 350- 500 dolar arasında değişiyor.

Kopi Luwak kahvesinin özelliklerinde daha detaylı bakacak olursak…

Bu kahvenin tüm işlemlerden geçtikten sonra tadının Türk kahvesine benzediği bilinmektedir. Özellikle kahve çekirdeğinin benzerliği ve yapısı gereği kahve piştikten sonra Türk kahvesi gibi telve bırakıyor.

Bir diğer özelliği ise tadının çikolataya benzerliğidir. İnsanlar bu kahveyi içerken tereddüt ederek içseler bile daha sonra tekrar tecrübe ettiklerinde tadının çikolatayı andırdığını fark ediyorlar. Ayrıca bu kahve diğer kahvelerin aksine oldukça yumuşak içimlidir.

Bir başka özelliğe bakacak olursak kahve diğer kahvelere nazaran daha az bakteri içermektedir. Çünkü kahve çekirdeklerini önce kediler yedikleri için çekirdekler midede fermantasyon geçirmektedir. Ayrıca hijyen gereği dışkı haline geldikten sonra dezenfektan işlemi uygulandığından daha az bakteri içermektedir. Bu işlemlerle de Luwak kahvesinin diğer kahvelere göre daha farklı bir aromaya sahip olduğu bilinmektedir.

Üretiminin az olma nedenine baktığımızda ise dünyada sadece tek bir yerde üretilmekte ve buradan da dünyaya dağıtım yapılmaktadır. Bu üretim yerinde ise Misk kedilerine korunaklı bölgeler sağlanmaktadır. Ayrıca yabani hayvanlardan uzakta düzenli bir beslenme sağlanmaktadır bu şekilde de kahve çekirdeklerinin daha lezzetli olmasına önem verilmektedir.

Üretim şekli nedeniyle birçok kişinin tadına bakmaya çekindiği bu kahvenin ayrıca yoğun haz özelliği kahve tiryakileri için oldukça iyi bir özelliktir ve genellikle tüketenler bu kahveden memnun kalmaktadır.
 YORUMLAR

  • 0 Yorum