Koronavirüs aşısı yaptıran Bilim Kurulu üyelerinden kritik açıklamalar

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, dün akşam saatlerinde Ankara Şehir Hastanesi’nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya uygulandı. Bakan Koca’nın ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri de aşı yaptırdı ve aşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

Koronavirüs aşısı yaptıran Bilim Kurulu üyelerinden kritik açıklamalar
Editör: Özden Özmen
14 Ocak 2021 - 17:00
CoronaVac aşısının ülkemize gelmesi ve Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sonrasında ise Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri aşı oldu. Bilim Kurulu üyeleri, pandeminin önüne geçmenin tek yolunun aşı yaptırmak olduğunu ifade etti.

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYELERİ DE AŞI YAPTIRDI

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Hasan Tezer, aşı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, herkesin aşı yaptırması temennisinde bulunurken Prof. Dr. Recep Öztürk ise, ilk dozunu yaptırdığı CoronaVac aşısının süresi geldiğinde ikinci dozunu da olacağını vurguladı.

Covid 19 ile mücadele sürecinde tüm vatandaşlara sağlık ve esenlik dileyen Öztürk, "Herkese aşılarını günleri geldiğinde yaptırmalarını öneriyorum. Çünkü şu anda ciddi bir pandemi sürecindeyiz. Pandemiyi durdurmanın aşıdan başka yolu yok." İfadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü de ilk etapta sağlık çalışanlarının, hemen sonrasında ise 65 yaş üzerindekilerin aşı olması gerektiğine işaret ederken;

"Aşıda tedirgin olacak, korkacak, enjeksiyon, iğnenin dışında herhangi bir şey olmadığının altını çizelim. Aşının güvenli olduğunu, güvenlik yönünden herhangi bir sıkıntısı olmadığını, korumasının, etkinliğinin yüksek olduğunu düşündüğümüzde en kısa sürede hepimizin aşılanmasının en doğru yaklaşım olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

“Koronavirüs aşısını dört aydır bekliyorduk”

Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da CoronaVac aşısının gelmesinin yaklaşık 4 aydır beklendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şimdi aşımızı olduk. Sırayla bütün vatandaşlarımızın da aşılarını olmasını umut ediyoruz. Böylece koronavirüs mücadelemiz hem daha kuvvetli olacak hem de aşıyla beraber bulaş da azalacak, insanlar daha hafif hastalık geçirecekler ve sürece baktığımızda koronavirüsten çok daha çabuk kurtulabileceğimiz inancındayım. İnşallah aşının sonuçları da iyi olacaktır. Bütün ülkemize aşılama çalışmaları hayırlı, uğurlu olsun."

 

"Hepimiz aşılanırsak toplumda salgını durdurmak mümkün"

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Ateş Kara da aşı olduktan sonra mutlu olduğunu belirtti ve şu şekilde değerlendirmede bulundu:

"Mutluyum çünkü aşı olabildim. Salgından en büyük korunma yöntemi aşı olunması. Bu bir aşama. Bugüne kadar böyle bir şansımız, fırsatımız yoktu. Buna sahip olmaktan dolayı gerçekten mutluyum. İnşallah en kısa zamanda bütün halkımıza aşılamayı götürebiliriz.

Hepimiz aşılanırsak toplumda salgını durdurmak mümkün. Bunun şu anda başka da bir yolu görünmüyor. Onun için ülkemizde aşılamanın başlamış olmasını önemli bir başlangıç ve adım olarak değerlendiriyorum. Artık bugün virüs karşısında elimizde bir silah var, bugüne kadar yoktu. Virüs bizi bulmasın diye kaçıyorduk, şimdi virüse karşı etkili bir silah var. Bu silahı kullanmaya başladık."YORUMLAR

  • 0 Yorum