KPSS A grubu derslerinden olan çalışma ekonomisi nasıl çalışılır? Adayların sorumlu olduğu konular nelerdir?

KPSS' nin giderek yaklaşması ile adaylar sorumlu oldukları dersleri teker teker bitirmeye devam etmektedirler. Peki çalışmaya yeni başlayanlar için çalışma ekonomisi dersi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar...

KPSS A grubu derslerinden olan çalışma ekonomisi nasıl çalışılır? Adayların sorumlu olduğu konular nelerdir?
Editör: Senem Kara
16 Mart 2021 - 15:20
Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınav olarak bilinmektedir. KPSS ortaöğretim, önlisans ve lisans olarak adayların eğitim seviyelerine göre yapılmaktadır. 
Ayrıca KPSS lisans ise yine kendi içinde farklı oturumlara ayrılmaktadır. Genel Yetenek- Genel Kültür oturumu her adayın girmesi zorunlu olan oturum iken Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi öğretmen adaylarını ilgilendiren oturumlardır. 
KPSS Eğitim Bilimleri hakkında bilgi almak için 2021 KPSS Eğitim Bilimleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca KPSS ÖABT hakkında bilgi almak isterseniz de KPSS ÖABT nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
Ancak benim öğretmenlik ile işim yok alan derslerinin olduğu sınava gireceğim diyorsanız da sizlere KPSS A Grubu sınavları nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 
Peki A grubu sınavlarına girecek adayların sorumlu olduğu derslerden olan KPSS çalışma ekonomisi nasıl çalışılır

KPSS ÇALIŞMA EKONOMİSİ ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Öncelikle KPSS çalışma ekonomisi nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek en önemli cevap, dersin ve çıkmış soruların analizini yapmak olduğu söylenebilir. 
Çünkü bu sınav adayı için çalışma ekonomisi dersine bir ön hazırlık olacaktır. Ayrıca çalışma ekonomisine dair çalışma haritasını da yine sınav adayı kolaylıkla yapabilecektir. 
Diğer yandan KPSS çalışma ekonomisi dersi genellikle sözel konuları içermektedir işte bu sebeple bu dersin konularına çalışırken önemli noktalar not edilmelidir ve gereken tekrarlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 
Tabi ki çalışma ekonomisi dersinden başarı sağlamak ve yüksek netler elde edebilmek için yapılması gereken diğer şeyler her derste olduğu gibi konu öğrenildikten sonra soru çözümleri yapmaktır.
Bu soru çözümlerinde ister doğru ister yanlış farketmeksizin cevap anahtarını da dikkatle incelemek sınav adayı için fazlaca katkı sağlayacaktır. 
Ayrıca sınav tarihi yaklaştığında branş denemelerine ağırlık vermek eksik kalınan konularda aday için yol gösterici olacaktır. 

KPSS ÇALIŞMA EKONOMİSİ BÖLÜMÜ KİTAP TAVSİYESİ 

Sınav adaylarına yardımcı olacağını düşündüğümüz çalışma ekonomisi hazırlık kitabı önerileri şu şekildedir:
●   Serhat Şendilmen- A Kadro Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 
● Lider Yayınları- KPSS A Grubu Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Çözümlü Soru Bankası 
Ayrıca adaylar konu anlatımı içeren bir kitap arıyorsa herhangi bir dershanenin konu anlatımlı kitabını alarak konulara çalışabilirler. 

KPSS ÇALIŞMA EKONOMİSİ DERSİ BÖLÜMLERİ VE SORU DAĞILIMLARI 

KPSS çalışma ekonomisi konuları ve KPSS çalışma ekonomisi soru dağılımları ise şu şekildedir:
●    Sosyal Güvenlik Teorisi ve Sosyal Güvenlik Hukuku- 10 soru
●    İş Hukuku ve Teorisi- 8 soru
●    Sosyal Politika- 4 soru
●    Çalışma Ekonomisi- 12 soru
●    Çalışma Psikolojisi ve Çalışma Sosyolojisi- 6 soru YORUMLAR

  • 0 Yorum