KPSS A grubu derslerinden olan hukuk dersi hangi konulardan oluşmaktadır? Çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KPSS A grubu derslerinden olan hukuk dersi yoğun bir ders olduğu için adaylar tarafından genellikle ön yargıyla karşılanmaktadır. Ancak iyi bir çalışma yöntemi ile başarı sağlanabilecek olan bu ders atanmak için de adeta bir fırsat olarak bilinmektedir. Peki KPSS hukuk dersi adı altında hangi derslerden sorumluyuz? Ön yargıları yenmek için nasıl bir çalışma yöntemi izlemeliyiz? İşte detaylar...

KPSS A grubu derslerinden olan hukuk dersi hangi konulardan oluşmaktadır? Çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
01 Mart 2021 - 03:00
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın giderek yaklaştığı şu günlerde adaylar çalışmalarını hızlandırarak konuları bitirmeye çalışmaktadırlar. 
Ancak kimi derslerin zor olduğu düşüncesi ve içerdiği konuların fazlalığı nedeni ile adayların kafadan elediği dersler ne yok değildir. 
Örneğin KPSS A grubu derslerinden olan hukuk dersi, yedi farklı hukuk dalından oluştuğu için adayların adeta korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. 
Peki tek bir sorunun bile atanmaya yardımcı olduğu KPSS'de hukuk dersinden nasıl veririm alınabilir? KPSS hukuk nasıl çalışılmalıdır? KPSS hukuk hangi konulardan oluşmaktadır?

HUKUK DERSİNE ÇALIŞIRKEN İLK ADIM DERSLERİ TÜRÜNE GÖRE AYIRMAKTIR

Evet KPSS hukuk dersi nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek en önemli ve temel cevaplardan biri dersleri türüne göre ayırmaktır. 
Çünkü hukuk dersleri Kamu Hukuku ve Özel Hukuk olarak ikiye ayrılmaktadır. Böylelikle kendiliğinden ikiye ayrılan bu dersleri adaylar da ikiye ayırdığında hem konuların öğrenilmesi kolaylaşacaktır hem de hangi hukuk dalının hangi türe ait olduğu iyice pekişecektir. 

KAMU HUKUKU DERSLERİ 
Kamu Hukuku dersleri Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve Ceza Hukuku derslerinden oluşmaktadır. Bu derslere ise verdiğimiz sıralamada çalışmak aday için konuların kolaylıkla idrak edilmesi açısından oldukça önemlidir. 
1.    ANAYASA HUKUKU
KPSS hukuk çalışma sırasına göre ilk çalışılacak ders Anayasa Hukukudur. Bu ders A grubu sınavlarına hazırlanan birçok adayın kolaylıkla bitirdiği derslerin başında gelmektedir. 
Anayasal hareketlerin başladığı tarihten bu yana anayasa ile ilgili her şeyin anlatıldığı dersten toplamda 4 soru çıkmaktadır. 
Çalışırken ise öncelikle konu öğrenilmeli konu bitince gereken tekrarlar yapılmalı ardından soru çözümü ile pekiştirilmeli ve eksik kalınan noktalar var ise çalışma notlarına tekrar göz gezdirilmelidir. 
2.    İDARE HUKUKU 
İdare Hukuku, KPSS A grubu hukuk konuları arasında en çok sorunun çıktığı derslerden biri olarak bilinmektedir. 
İdare Hukuku Türkiye Cumhuriyeti'nin idari işleyişini barındırdığı için temel hukuk derslerinden biri olarak tanımlanabilir.
Bu derse çalışırken ise yine Anayasa Hukuku'nda olduğu gibi öncelikle konu öğrenilmeli konu bitiminde gereken tekrarlar yapılmalı ardından soru çözümü ile pekiştirilmeli ve eksik kalan noktalar varsa da notlara tekrar bakılmalıdır. 
3.    CEZA HUKUKU
Ceza Hukuku dersi ise suç ve ceza kavramlarını inceleyen ve İdare Hukuku gibi 6 sorunun çıktığı önemli derslerden biri olarak bilinmektedir. 
Kamu hukukunun son dalı olan Ceza Hukukuna da çalışırken yine Anayasa ve İdare Hukuklarında olduğu gibi öncelikle konuyu öğrenmek ilk adımdır. 
Ardından hatırlama amaçlı tekrar yapılmalı ve testler çözülmelidir. Eksik görülen noktalar var ise de yeniden not kağıtlarına göz gezdirilmelidir. 

ÖZEL HUKUK DERSLERİ 

Kamu Hukuku dersleri bitirildikten sonra ise Özel Hukuk Dersleri olan Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İcra- İflas Hukukuna sırasıyla çalışılmalıdır. 
Çünkü Kamu Hukukunda olduğu gibi Özel Hukuk dersleri de birbiri ile bağlantılı derslerdir ve konuların tamamının anlaşılabilmesi için önem arz etmektedir. 
1.    MEDENİ HUKUK
Özel Hukukun en kapsamlı derslerinden olan Medeni Hukuk, kişilerin doğumlarından ölümlerine kadar şahıs ve mal varlıkları ile ilgili ilişkilerini aynı zamanda kişilerin ölümlerinden sonraki birtakım ilişkilerini de düzenleyen hukuk dalı olarak bilinmektedir. 
Adaylar için hem çok kapsamlı hem de karışık gelen Medeni Hukuk dersinden ise toplamda 6 soru gelmektedir. Bu sebeple KPSS A grubu hukuk konuları arasında önemli bir yere sahip olan bu derse dikkatli çalışmak gerekmektedir. 
Yine Medeni Hukuka çalışırken de kamu hukuku derslerinde belirttiğimiz çalışma sırası takip edilmelidir. 
2.    BORÇLAR HUKUKU 
Borçlar Hukuku, borç ilişkisi adı verilen hukuki ilişkilerin incelendiği bir hukuk dalıdır ve KPSS'de bu alandan da yine 6 soru gelmektedir. 
Diğer hukuk dersleri üzerinden örnek verdiğimiz KPSS hukuk çalışma yöntemleri yine Borçlar Hukuku içinde geçerlidir. 
Yani öncelikle konu öğrenilmeli ardından tekrar yapılmalı, soru çözülmeli ve eksik kalınan noktalar var ise notlara göz gezdirilmelidir. 
3.    TİCARET HUKUKU
Ticaret Hukuku, hukukun ticaret ile ilişkili tüm mevzuatlarını kapsayan hukuk dalı olarak bilinmektedir. 
Kişiler arasında kurulan ticari ilişkilerin haklarını korumakla yükümlü olan bu hukuk dalından KPSS'de 6 soru çıkmaktadır. 
Çalışma yöntemi ise diğer derslerde olduğu gibidir. 
4.    İCRA- İFLAS HUKUKU
İcra- İflas Hukuku ise adından da anlaşıldığı üzere borcunu ödemeyen veya ödeyemeyen kişilerden, alacaklının talebi ile alınmasını konu edinen hukuk dalıdır. 
Ayrıca ilgili adli sürecin işleme sürecini veya nasıl işleyeceğini de konu edinen bu dersten sınavda yine 6 soru çıkmaktadır ve çalışma yöntemleri yine aynı şekildedir. 
KPSS hukuk çalışma yöntemleri genel olarak bu şekildedir ve düzenli, verimli çalışma sonucunda başarı sağlayacağı düşünülmektedir. 
Ancak elbette hukuk dersleri sözel dersler oluştuğu için tekrar yapmak aksatılmamalı periyodik olarak konuların üzerinden geçilmelidir.YORUMLAR

  • 0 Yorum