KPSS A grubu derslerinden olan uluslararası ilişkiler nasıl çalışılır? Çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KPSS A grubuna girecek adayların gözlerini korkutan bir ders olan uluslararası ilişkiler nasıl çalışılır? Çalışırken nelere dikkat edilirse başarı sağlanabilir? Kitap önerileri nelerdir? İşte detaylar...

KPSS A grubu derslerinden olan uluslararası ilişkiler nasıl çalışılır? Çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
15 Mart 2021 - 06:31 - Güncelleme: 15 Mart 2021 - 06:37
Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınav olarak bilinmektedir. KPSS ortaöğretim, önlisans ve lisans olarak adayların eğitim seviyelerine göre yapılmaktadır. 
Ayrıca KPSS lisans ise yine kendi içinde farklı oturumlara ayrılmaktadır. Genel Yetenek- Genel Kültür oturumu her adayın girmesi zorunlu olan oturum iken Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi öğretmen adaylarını ilgilendiren oturumlardır. 
KPSS Eğitim Bilimleri hakkında bilgi almak için 2021 KPSS Eğitim Bilimleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca KPSS ÖABT hakkında bilgi almak isterseniz de KPSS ÖABT nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
Ancak benim öğretmenlik ile işim yok alan derslerinin olduğu sınava gireceğim diyorsanız da sizlere KPSS A Grubu sınavları nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 
Peki A grubu sınavlarına girecek adayların sorumlu olduğu derslerden olan KPSS uluslararası ilişkiler nasıl çalışılır

KPSS ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Öncelikle KPSS uluslararası ilişkiler nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek en önemli cevap dersin ve çıkmış soruların analizini yapmak olduğu söylenebilir. 
Çünkü bu sınav adayı için uluslararası ilişkiler dersine bir ön hazırlık olacaktır. Ayrıca uluslararası ilişkilere dair çalışma haritasını da yine sınav adayı kolaylıkla yapabilecektir. 
Diğer yandan uluslararası ilişkiler dersi sözel bir ders olmakla birlikte A grubu derslerinin içinde belki de en bilgi ağırlıklı derslerden biri olarak bilinmektedir. 
Bu sebeple bu dersin konularına çalışırken önemli noktalar not edilmelidir ve gereken tekrarlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 
Tabi ki uluslararası ilişkiler dersinden başarı sağlamak ve yüksek netler elde edebilmek için yapılması gereken diğer şeyler her derste olduğu gibi konu öğrenildikten sonra soru çözümleri yapmaktır.
Bu soru çözümlerinde ister doğru ister yanlış farketmeksizin cevap anahtarını da dikkatle incelemek sınav adayı için fazlaca katkı sağlayacaktır. 
Ayrıca sınav tarihi yaklaştığında branş denemelerine ağırlık vermek eksik kalınan konularda aday için yol gösterici olacaktır. 

KPSS ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ KİTAP TAVSİYESİ 

Sınav adaylarına yardımcı olacağını düşündüğümüz KPSS uluslararası ilişkiler kitap tavsiyesi ise şu şekildedir:
●    Kılavuz KPSS A Uluslararası İlişkiler Detaylı Çalışma Kitabı- Savaş Yayınevi
●    KPSS Bilim Yazı Grubu Uluslararası İlişkiler Soruları- İkinci Sayfa Yayınları
Ya da daha detaylı çalışmak ve bütün bilgilere erişerek sınavdan yüksek not almak isteyen adaylar ise bölüme ait ders kitaplarından konulara çalışarak gerekli soru çözümlerini yapabilirler. 

KPSS ULUSLARARASI İLİŞKİLER DERSİ BÖLÜMLERİ VE SORU DAĞILIM ORANLARI 

KPSS uluslararası ilişkiler dersi konuları ve dağılım oranları şu şekildedir:
●    Uluslararası İlişkiler Teorileri- %20
●    Uluslararası Hukuk (Devletler Hukuku)- %25
●    Siyasi Tarih- %15
●    Uluslararası Güncel Sorunlar- %15
●    Uluslararası Örgütler- %10YORUMLAR

  • 0 Yorum