KPSS alan bilgisi nedir? 2021 KPSS alan bilgisi ne zaman gerçekleştirilecek?

KPSS alan bilgisi nedir? Alan bilgisi oturumuna kimler katılabilir? Alan bilgisi ve öğretmenlik alan bilgisi sınavları ne zaman yapılacak? 2021 KPSS başvuru ve sonuç tarihi nedir? İşte detaylar...

KPSS alan bilgisi nedir? 2021 KPSS alan bilgisi ne zaman gerçekleştirilecek?
Editör: Senem Kara
01 Mayıs 2021 - 20:00

KPSS ALAN BİLGİSİ 

KPSS ALAN BİLGİSİ NE DEMEK? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS'de B grubu sınavı sorularını bütün adayların cevaplandırması beklenirken adayın eğitimini aldığı alana yönelik soruları cevapladığı sınavın adı KPSS Alan Bilgisi sınavıdır. 

KPSS ALAN BİLGİSİ SINAVINA KİMLER GİREBİLİR? 

KPSS Alan Bilgisi sınavına öğretmen adaylarının yanı sıra öğretmenlik formasyonu alan adaylar, hukuk, iktisat, işletme, maliye, muhasebe, ekonometri, kamu yönetimi, istatistik ve uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olan adaylar girebilmektedir. 
KPSS ALAN BİLGİSİ SINAVI NE ZAMAN? 
Yaz aylarının gelmesi ile adayların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi "KPSS Alan Bilgisi ne zaman?" sorusudur. 
Geçtiğimiz aylarda ÖSYM tarafından açıklanmış olan sınav takvimi incelendiğinde Genel Yetenek- Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarının 1 Ağustos 2021 tarihinde yapılacağı görülmektedir. 
Ayrıca Alan Bilgisi 1. Oturumu'nun 7 Ağustos 2021 tarihinde Alan Bilgisi 2. Oturumu'nun ise 8 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirileceği bilinmektedir. 
KPSS ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ SINAVI NE ZAMAN? 
Diğer yandan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavının da 15 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak ÖSYM sınav takvimini ilk ilan ettiği gün pandemi nedeni ile sınav tarihlerinde değişiklikler olabileceğini de söylemiştir. 
KPSS 2021 BAŞVURULARI NE ZAMAN? 
KPSS 2021 adayları başvuru tarihlerini kaçırmamak için sıklıkla "KPSS 2021 başvuruları ne zaman?" diye sormaktadırlar.
Açıklanan bilgiye göre KPSS 2021 başvurularının 28 Mayıs- 14 Haziran tarihleri arasında alınması beklenirken sınav sonuçlarının ise 16 Eylül 2021 tarihinde açıklanması beklenmektedir. 
Lisans mezunlarının yanı sıra iki yıllık sınav puanlarının geçerliliği sürecinde mezun duruma gelebilecek adayların başvurabileceği KPSS 2021'e girecek adaylara şimdiden başarılar. YORUMLAR

  • 0 Yorum