KPSS hakkında her şey; memur adaylarının sınava dair bilmesi gerekenler nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? KPSS'ye kimler girebilir, başvuru nasıl yapılır, hangi konular çıkmaktadır, puan türleri nelerdir? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı haberimizde...

KPSS hakkında her şey; memur adaylarının sınava dair bilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
19 Mayıs 2021 - 19:40

KPSS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS kamu kurum ve kuruluşlarına personel almak amacı ile yapılan bir sınavdır. 
Lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların girebildiği KPSS oturumlarından lisans her yıl yapılırken ön lisans ve lise oturumlarının iki yılda bir yapıldığı bilinmektedir. 
Ayrıca sınav başvuru şartları arasında mezuniyet şartının bulunmadığı sınava sınavın geçerli olduğu süre içerisinde mezun olacak bütün adaylar girebilmektedir. 
Öğretmenlik hariç diğer bölümlerin KPSS puanlarının geçerlilik süresinin iki yıl olduğu sınavda ne kadar yüksek puan o kadar çok atanma şansı olarak görülmektedir. 
Uzun ve akıllıca çalışmayı gerektiren KPSS'de genel kültür kısmında ezbere dayalı bir çalışma gerekirken genel yetenek kısmında ise mantıksal düşünme ön plana çıkmaktadır. 

ADAYLARIN SORUMLU OLDUĞU DERSLER VE SORU SAYILARI 

Genel Yetenek ve Genel Kültür olarak iki bölüme ayrılan sınavda toplamda 120 soru bulunmaktadır. Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü sınavda genel yetenek kısmında Türkçe ve matematik dersi bulunmaktadır. 
Genel Kültür kısmında ise tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerin yer aldığı bilinmektedir. Sınavda çıkan soruların derslere göre dağılımı ise şu şekildedir. 
●    Türkçe/ 30 soru 
●    Matematik/ 30 soru
●    Tarih/ 27 soru 
●    Coğrafya/ 18 soru 
●    Vatandaşlık/9 soru
●    Güncel Bilgiler/ 6 soru 
KPSS'de çıkacak konulara daha detaylı bakmak isteyen adaylar "KPSS'de hangi derslerden sorumlu olunacak? Sınavdaki soru dağılımı nedir?" başlıklı yazımızı inceleyebilirler… İyi okumalar… 

KPSS SINAV TÜRLERİ

KPSS A GRUBU: Müfettişlik, uzmanlık, kaymakamlık meslekleri için açılan kadrodur. KPSS A grubu için yapılan sınavın adı KPSS A'dır ve bu oturuma girmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 30 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.
KPSS B GRUBU: Mühendislik, teknikerlik, avukatlık için açılan kadrodur. Bu kadro için yapılan sınava KPSS B denmektedir. 
KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ: MEB'e bağlı eğitim kurumlarına atanmak isteyen adayların girdiği sınavdır. Eğitim ve Fen Edebiyat fakültesi mezunları GK- GY sınavının ardından bu sınava girmek mecburiyetindedir. 
KPSS ÖĞRETMENLİK VE ALAN BİLGİSİ: Eğitim fakültesi ve lisans bölümü mezunu olup formasyon almış olan adayların girebildiği sınavdır. 

KPSS'DE ADAYLARA TANINAN SÜRE NE KADARDIR? 

Sınava ilk kez girecek adaylar "KPSS kaç dakika sürüyor?" diye merak etmektedir. ÖSYM tarafından belirlenen süre 120 soru için 130 dakikadır. Ayrıca eğitim bilimleri oturumunda adaylara verilen sürenin 80 soru için 100 dakika olduğu bilinmektedir. 
KPSS PUAN TÜRLERİ 
Adayların her biri girmiş olduğu sınav oturumuna göre çeşitli puanlar elde edecektir. Toplamda 121 puan çeşidinin olduğu KPSS'de P3 puan türü Lisans A ve B Grubu için, P10- P121 Eğitim mezunları yani öğretmenlik ve A Grubu için P124 ise Lisans ve İmam alımları için kullanılmaktadır. 
KPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 
KPSS başvurularının başlamak üzere olduğu şu günlerde merak edilen bir diğer soru sınava nasıl başvuru yapılacağı hakkındadır. 
ÖSYM'nin sitesinde fotoğraflarının geçerlilik süresi devam eden adayların başvuru tarihleri içerisinde belirlenen miktarı yine belirlenen bankalara yatırmaları gerekmektedir.
Sınav işlem ücretinin ÖSYM'ye bildirilmesi üzerine açılan başvuru sayfasına girmesi gereken adayların yönlendirmeler doğrultusunda sınav başvurularını yapmaları gerekmektedir. 
Fotoğrafının geçerlilik süresi dolmuş adaylar ise belirlenmiş olan ÖSYM merkezlerine giderek fotoğrafını güncellemelidir. 
2021 yılı KPSS başvurularını kaçırmak istemeyen adaylar "2021 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor?" başlıklı yazımızı okuyabilirler...
2021 KPSS NE ZAMAN YAPILACAK? 
Yukarıda belirtildiği gibi KPSS oturumlarının bazıları iki yılda bir yapılmaktadır. Normal memurluk için lisans, ön lisans ve lise oturumlarının 2022 yılında yapılacağı bilinmektedir. Ancak yüksek memurluk ve öğretmenlik için yapılacak olan KPSS oturumlarının ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre ağustos ayı içerinde yapılacağı bilinmektedir. 
ÖSYM'nin 2021 yılı için yayınlamış olduğu sınav takvimine "2021 ÖSYM sınav takvimi! 2021 KPSS ne zaman? KPSS 2021 başvuru tarihleri" linki üzerinden ulaşabilirsiniz. 
KPSS HAZIRLIK SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 
Memur olmak amacı ile sınava hazırlanacak adayların sınav hazırlık sürecinde özellikle sabırlı olmaları ve istikrarlı bir şekilde sınava çalışmaları gerekmektedir. 
Ayrıca öncelikle konu anlatımı ardından tekrar ve soru çözümleri ile sınav konularını pekiştiren adaylar sınava birkaç ay kala mutlaka branş denemeleri ve genel denemeler ile kendilerini test etmelidirler. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum