KPSS hukuk nasıl çalışılır? Soru dağılımı ne şekildedir? Hukuk dersi için hangi kitaplar önerilebilir?

KPSS Alan Bilgisi oturumuna hazırlanan adaylar için bilgilendirici bir yazı ile karşınızdayız. Hukuk dersi hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Hukuk dersine nasıl çalışmak gerekir? İşte detaylar...

KPSS hukuk nasıl çalışılır? Soru dağılımı ne şekildedir? Hukuk dersi için hangi kitaplar önerilebilir?
Editör: Senem Kara
28 Şubat 2021 - 12:15
Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınav olarak bilinmektedir. KPSS orta öğretim, ön lisans ve lisans olarak adayların eğitim seviyelerine göre yapılmaktadır. 
Ayrıca KPSS lisans ise yine kendi içinde farklı oturumlara ayrılmaktadır. Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu her adayın girmesi zorunlu olan oturum iken Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi öğretmen adaylarını ilgilendiren oturumlardır. 
KPSS Eğitim Bilimleri hakkında bilgi almak için 2021 KPSS Eğitim Bilimleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca KPSS ÖABT hakkında bilgi almak isterseniz de KPSS ÖABT nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
Ancak benim öğretmenlik ile işim yok alan derslerinin olduğu sınava gireceğim diyorsanız da sizlere KPSS A Grubu sınavları nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar. 
Peki A grubu sınavlarına girecek adayların sorumlu olduğu derslerden olan KPSS A Grubu Hukuk nasıl çalışılmalıdır? 

KPSS HUKUK ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

KPSS grubu hukuk nasıl çalışılmalı sorusuna elbette diğer sınavlarda olduğu gibi soru dağılımı incelenerek çalışmaya başlanmalı cevabı verilmelidir. 
Bu şekilde sınava çalışma haritanızı belirlerken, hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini öğrenir ayrıca zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Yedi farklı hukuk dersinin oluşturduğu hukuk bölümün soru analizi yapıldıktan sonra ise ders programının detayları düzenlenerek ders çalışmaya başlanmalıdır.
Bu süreçte düzenli ders çalışma, belirli aralıklarla konu tekrarı yapma ve elbette soru çözmek sınava girecek adayın en büyük yardımcısı olacaktır. 

KPSS HUKUK KİTAP ÖNERİLERİ 

KPSS A Grubu Hukuk kitap önerileri ise şu şekilde verilebilir: 
●    Makro Akademi Yayınları Hukuk Kitapları 
●    A Kadro Yayınları Hukuk Kitapları 
●    Murat Yayınları Hukuk Kitapları 
Eğer evde çalışan adaylarımız var ise hukuk dersi KPSS A Grubu konu anlatımı herhangi bir dershane kaynağından çalışılacak öğrenilebilir. 

KPSS HUKUK DERSİ KONULARI VE DAĞILIM ORANLARI 

KPSS A grubu hukuk konuları yedi farklı dersi içerdiğinden dolayı adayların ön yargı ile yaklaştığı bir ders olarak bilinmektedir. 
Bu sebeple bu yedi dersi önem sırasına göre çalışmak faydalı olacaktır. Peki hukuk dersi konuları nelerdir? 
●    Anayasa Hukuku- %10
●    İdare Hukuku ve İdari Yargı- %15
●    Ceza Hukuku- %15
●    Medeni Hukuk- %15
●    Borçlar Hukuku- %15
●    Ticaret Hukuku- %15
●    İcra ve İflas Hukuku- %15YORUMLAR

  • 0 Yorum