KPSS lisans vatandaşlık nasıl çalışılır; dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KPSS'ye ilk kez girecek adayların vatandaşlık dersi ile ilgili korkuları olabilmektedir. Ancak sanılanın aksine uygun bir çalışma stratejisi ile bu derse başarı elde etmek oldukça kolaydır. Peki vatandaşlık dersi nasıl çalışılır? İşte detaylar...

KPSS lisans vatandaşlık nasıl çalışılır; dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
08 Şubat 2021 - 17:30 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 17:30
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 'n genel kültür bölümünden en az soru sayısına sahip olan vatandaşlık dersi birçok kişi için zor gelmektedir. 
Çünkü genel yetenek kısmından Türkçe, matematik ve geometri ayrıca genel kültür kısmından tarih ve coğrafya çoğu kişi için ilkokul ve lise dönemlerinden hakim olunan derslerdir. 
Ancak vatandaşlık konuları zorunlu dersler arasında olmadığı için herhangi bir bilgiye sahip olmak neredeyse imkansızdır. 
Tabi ki ilgisi olan ve bu konu hakkında araştırma yapan kişiler de vardır. Ayrıca üniversite döneminde okunan bölümle anayasa derslerinin bir bağlantısı varsa belli başlı bilgilere sahip olan adaylar da olabilir. 
Peki KPSS ile ilk kez tanışan adayların KPSS vatandaşlık dersine nasıl çalışılır sorusuna nasıl bir cevap verilebilir? 

KPSS LİSANS VATANDAŞLIK DERSİ İÇİN ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ NELERDİR? 

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi vatandaşlık dersine çalışmaya başladığımızda birtakım problemler yaşayabiliriz. Ancak bu problemler konunun içerisine girdiğimizde çözülmeye başlayacaktır. 
Aslında göze zor gelmesine rağmen kolay olan bu dersin konuları gündelik hayatla ilişkilendirildiği zaman ve hukuk alanı ile ilgili olduğu anlaşıldığı zaman daha rahat öğrenilebilecek bir derstir. 

KPSS LİSANS VATANDAŞLIK DERSİNE ÇALIŞIRKEN İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR  NELERDİR? 

KPSS vatandaşlık nasıl çalışılmalı soruna madde madde şu şekilde cevap verilebilir:
●    Vatandaşlık soruları 9 soru olmakla beraber genellikle bilgi ağırlıklıdır. Bu sebeple bu derse çalışırken yorum yapmaktan çok ezber yeteneğimiz ön plana çıkmaktadır. 
Gerekli ezberler yapıldıktan sonra ise soru kaçırma ihtimalimiz oldukça azalacaktır. 
●    KPSS vatandaşlık dersine nasıl çalışılmalı sorusuna cevap ararken tabi ki yıllara göre hangi konudan hangi soruların daha çok çıktığı belirlenmelidir. 
Sorular belirlendikten sonra ise ÖSYM' nin üstünde durduğu konulara yoğunlaşmak gerekmektedir. 
●    Ağırlık verilen konulara gereken önem verildikten sonra ise soru çözümleri ve belirli aralıklarla konu tekrarı yapılması, konuları unutmamak açısından önemlidir. 
●    Diğer yandan çalışma stilimiz de vatandaşlık dersinde başarı sağlamak için önemlidir. Örneğin canlı ders almak, videolar üzerinden ders dinlemek veya kitaplardan çalışmak kişiden kişiye öğrenme kalitesini değiştirmektedir. 
İşte bu önemli detaylara dikkat edildiğinde KPSS vatandaşlık dersine nasıl çalışılır sorusu artık sorun olmaktan çıkacaktır. İyi çalışmalar. YORUMLAR

  • 0 Yorum