KPSS ÖABT nedir, kimler girebilir? 2021 KPSS ÖABT ne zaman yapılacak?

KPSS ÖABT nedir? Bu sınava kimler girebilir ve 2021 KPSS ÖABT ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

KPSS ÖABT nedir, kimler girebilir? 2021 KPSS ÖABT ne zaman yapılacak?
Editör: Senem Kara
17 Şubat 2021 - 12:17 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 14:03
KPSS ÖABT nedir sorusuna, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu bir şekilde öğretmenlik yapmak isteyen öğretmen adaylarının girmesi gereken bir sınav olduğu şeklinde cevap verilebilir. 
KPSS ÖABT, yalnızca Eğitim Fakülteleri ve Fen- Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adayların girebildiği bir sınavdır. Ayrıca sınava girecek adayların, KPSS 'den almış oldukları puan ile öğretmenlik kadroları için Milli Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumunda olmaları aranan şartlardan en önemlisidir. 
KPSS ÖABT oturumu, lisans düzeyinde bir sınav olmakla beraber öğretmenlik kadroları için başvuran adaylar Genel Yetenek- Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarına ayrıca alanları ile bağlantılı olarak bahsedilen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorundadırlar. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARAFINDAN ÖSYM ARACILIĞI İLE YAPILAN SINAVLAR HANGİLERİDİR? 

●    Türkçe 
●    İlköğretim Matematik 
●    Okul Öncesi Öğretmenliği
●    Sınıf Öğretmenliği
●    Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji 
●    Sosyal Bilgiler 
●    Rehber Öğretmen
●    Yabancı Dil (İngilizce) 
●    Türk Dili ve Edebiyatı 
●    Tarih 
●    Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 
●    Coğrafya 
●    Lise Matematik 
●    Fizik 
●    Kimya
●    Biyoloji 
●  İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği (2019 yılı değişikliği ile eklenmiştir.) 
●    Beden Eğitimi Öğretmenliği (2019 yılı değişikliği ile eklenmiştir.) 
Ancak belirtmek gerekir ki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖSYM aracılığı ile yapılan KPSS ÖABT oturumunda bazı dillerin sınavları yapılmamaktadır. 
Bu sebeple adaylar, ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınavlarına (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) girmek zorundadırlar. 
YDS adı altında ilgili dil sınavına giren adayların öğretmen atamalarında ise YDS sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türü kullanılacaktır. 

KPSSP120 PUAN TÜRÜ NASIL HESAPLANIR? 

KPSSP120 puan türü oluşturulurken yukarıda bahsedilen Genel Yetenek- Genel Kültür testleri, Eğitim Bilimleri testleri ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) testi baz alınmaktadır. 
Ayrıca KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılan YDS puanı ilgili yılın İlkbahar Dönemi sınav sonucu ile hesaplanmaktadır. 
2021 KPSS ÖABT NE ZAMAN YAPILACAK? 
ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre öğretmen adayları için yapılacak olan KPSS ÖABT 2021, 15 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. 
Ancak ÖSYM sınav takvimine ek bir açıklamada daha bulunarak "Kovid-19 salgınının seyrine göre yeni tedbirler alınması durumunda 2021 Yılı Sınav Takvimi güncellenebilecektir." ifadelerini kullanmıştır. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum