KPSS vatandaşlık nasıl çalışılır? Adayların sorumlu olduğu konular nelerdir?

Adayların gözünü korkutan sözel ders vatandaşlık düzenli çalışma ve bol soru çözümü ile başarı sağlanabilen derslerden biridir. Peki vatandaşlık dersine çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Vatandaşlık konuları nelerdir? İşte detaylar...

KPSS vatandaşlık nasıl çalışılır? Adayların sorumlu olduğu konular nelerdir?
Editör: Senem Kara
06 Nisan 2021 - 06:00

VATANDAŞLIK KPSS

Vatandaşlık dersi birçok kişinin yabancı olduğu bir ders olarak bilinmektedir. Çünkü vatandaşlık dersi zorunlu eğitim müfredatında yer almamaktadır. 
Yani bir Türkçe, coğrafya veya matematik dersi gibi her yıl karşımıza çıkan bir ders olmamıştır. Bu sebeple ilk kez vatandaşlık dersi ile karşılaşan adaylar dersle ilk tanışmalarında zorluk yaşayabilirler. 
Elbette ilgili fakültelerin bölümlerinde bazı kişiler bu dersi alsalar da yine de birçok kişiye yabancı gelmeye devam etmektedir. 
Ancak bu duruma rağmen vatandaşlık dersi kolay bir sözel ders olarak nitelendirilebilir. Belirlenen programlar dahilinde çalışmalar yapan çoğu aday sınavda çıkan soruların çoğuna doğru yanıt verebilmektedir. 

KPSS VATANDAŞLIK NASIL ÇALIŞILIR?

KPSS vatandaşlık dersine nasıl çalışılması gerektiği ile ilgili bilgi almak isteyen adaylar için birkaç öneride bulunulabilir. Sözel olan vatandaşlık dersinde başarı sağlayabilmenin ilk adımı düzenli bir şekilde çalışmaktır. 
Konulara yazarak veya okuyarak çalışmak kişinin çalışma stiline göre değişse de tavsiye edilen yazarak çalışmadır. Ayrıca konuların dikkatli bir şekilde çalışılması ardından bol soru çözmek ve sık sık tekrar yapmak vatandaşlık dersinde yüksek netler getirmekte diğer önemli adımdır. 
Diğer yandan verilebilecek bir tavsiye de çoğu kişinin yabancı olduğu bu derse her gün çalışmaktır. En azından belirli bir bilgi birikimine sahip oluncaya kadar her gün vatandaşlık dersine çalışmak sınavda çıkan soruların çoğuna doğru cevap vermek için faydalı olacaktır.
Ayrıca adayların vatandaşlık dersinin konuları az düşüncesi dersi son zamanlara bırakmaları yapacakları en büyük hata olacaktır. 

KPSS VATANDAŞLIK ÇIKMIŞ SORULAR 

Önceki yıllarda ÖSYM tarafından sorulan vatandaşlık sorularına "www.osym.gov.tr" adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca KPSS vatandaşlık çıkmış soruları belli başlı yayınlar tarafından da kitap haline getirilerek adayların hizmetine sunulmaktadır. 
KPSS VATANDAŞLIK KONU ANLATIMI
KPSS vatandaşlık konu anlatımı için dershane gibi özel eğitim kurumlarından eğitim almayan adaylar piyasada KPSS alanında yer alan başarılı yayınları tercih edebilirler. Özet niteliğinde olan ve adayı boğmayan bu kitaplar sınavda başarı getirmeye yetecek düzeydedirler. 
KPSS VATANDAŞLIK KONULARI 
KPSS vatandaşlık konuları şu şekildedir:
●    Hukukun Temel Kavramları 
●    Anayasal Gelişmeler 
●    Genel Esaslar 
●    Temel Hak ve Ödevler
●    Yasama 
●    Yürütme 
●    Yargı
●    İdare Hukuku
●    Uluslararası Örgütler 
●    Güncel Bilgiler YORUMLAR

  • 0 Yorum