KPSS'ye 2 ay kala nasıl çalışılmalıdır? İşte zorlu süreçte adayların dikkat etmesi gerekenler

2021 KPSS'ye yaklaştığımız şu günlerde adayların dikkat etmesi gereken konular üzerine hazırlamış olduğumuz yazımızı mutlaka okumalısınız... İyi okumalar...

KPSS'ye 2 ay kala nasıl çalışılmalıdır? İşte zorlu süreçte adayların dikkat etmesi gerekenler
Editör: Senem Kara
09 Haziran 2021 - 23:50
2021 KPSS’nin ilk oturumuna iki aydan az bir süre kala adaylarda hem azalan süre hem de bahar aylarının gelişi ile birlikte bir tempo düşüklüğü yaşanmaya başladı. 
Ancak bu zorlu süreçte son ayların çok önemli olduğu ve son aylarda yapılacak olan akıllı çalışmaların binlerce adayın önüne geçmeyi sağladığı hatta atanmayı beraberinde getirdiği bilinmektedir.
Peki ama binlerce adayın motivasyonunun ve temposunun düşmeye başladığı şu günlerde nelere dikkat edilmelidir? KPSS’ye 2 ay kala nasıl çalışılmalıdır? İşte son günleri değerlendirmek isteyenlere öneriler…

KPSS’YE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI?

Öncelikle bir KPSS adayının sınava iki ay gibi bir süre kaldığında konularını bitirmiş olması gerekmektedir. Ancak konuların bitmemesi gibi bir durumda telaş yapmadan henüz bitirilmeyen konular doğru ve mantıklı bir şekilde bitirilmelidir.
Konuların bittiğinden emin olunduğunda ise artık yapılması gereken en önemli şey sınava yönelik çalışmalar yapmak olacaktır.
Örneğin anlamakta zorluk çekilen derslerin branş denemelerine ağırlık verilmesi sınav sürecinin başarı ile yönetilebilmesi açısından önem taşımaktadır.
Her gün çözülecek olan deneme sayesinde aday hem genel tekrar yapmış olacaktır hem de eksiklerini direkt olarak görmeye başlayacaktır.
Ayrıca sınava 2 ay kala yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi Türkiye geneli denemelere ağırlık vermeye başlamaktır.
Büyük dikkat ve özenle hazırlanan Türkiye geneli deneme sınavlarının soru bankalarından, yayın denemelerinden daha kaliteli ve gerçek sınava uygun olduğu bilinmektedir.
Son iki ayda çözülmeye başlayan Türkiye geneli denemeler hem sınav formatına uygun olması açısından hem de adayın bir nebze de olsa rahatlaması açısından önemli konular arasında yer almaktadır.
Ayrıca sınava sayılı günler kala dikkat edilmesi gereken bir diğer konu sürekli olarak aynı yerde ders çalışmaktır. Yaklaşık bir sene boyunca aynı ortamda ders çalışmak beyninizin bu duruma alışmasına ve sizin sıkılmanıza neden olacaktır.
Bu nedenle haftanın belli günleri çoğunlukla çalıştığınız alandan uzaklaşıp ders çalışmanız sıkılmanın önüne geçecektir ve derslere odaklanmanızı arttıracaktır.
Ancak elbette sınava 2 ay kala sadece ders anlamında yenilikler yapmamak gerekmektedir. Artan stres seviyesini azaltmak amacı ile adayların kendine vakit ayırması, hoşlandığı şeyleri yapması veya dışarıda vakit geçirmesi son düzlükte çalışma motivasyonunu arttıran etkenlerdendir.
Sürekli olarak ders çalışmak ve sınav anına odaklanmak birbirini tetikleyici stresleri ortaya çıkaracağı için son günlerde az da olsa yürüyüş yapmak stres seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum