Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 32

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 15 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 32
Editör: Senem Kara
02 Mayıs 2021 - 09:00
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.Irak Cephesinde yaşanan Şuaybe Muharebeleri yenilgisi sonucunda intihar eden Türk komutan Süleyman Askeri Bey'dir. 
2.Birinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin Irak'taki ilerleyişi Selman-ı Pak Muharebeleri ile durdurulmuştur. 
3.Birinci Dünya Savaşı sırasında Türk ordusunun İngilizleri durdurmayı başardığı bölge Irak'ın Kut'ül Amare bölgesidir. 
4.Birinci Dünya Savaşı sırasında Kut'ül Amare bölgesinde Türk ordusunun eline esir olarak düşen İngiliz komutan General Townshend'dir. 
5.Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesi'ndeki başarıları sonucunda "Kut'ül Amare Kahramanı" ilan edilen Türk komutan Halil Paşa'dır. 
6.Birinci Dünya Savaşı sırasında Hicaz- Yemen Cephesi'nde Hicaz Emiri olan Şerif Hüseyin ile İngilizlerin yapmış olduğu antlaşmanın adı Mac- Mahon Antlaşması'dır. 
7.Birinci Dünya Savaşı sırasında Hicaz- Yemen Cephesi'nde Medine'nin savunulması için görevlendirilen Türk komutan Fahrettin Paşa' dır. 
8.Birinci Dünya Savaşı sırasında Medine'de başarılı savunmalara imza atan Fahrettin Paşa'ya "Çöl Ortasında Plevne Kahramanı" unvanı layık görülmüştür. 
9.Birinci Dünya Savaşı sırasında yapılan gizli antlaşmaları dünyaya duyuran devlet Sovyet Rusya'dır. 
10.Amerika Birleşik Devletleri'nin Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulmasını istediği dünya düzenine ilişkin görüşlerini yayınladığı belgeye Wilson İlkeleri adı verilmektedir. 
11.Wilson İlkeleri sonucunda kazanan devletlerin kaybedenlerden toprak ve tazminat almayacak olması manda ve himayecilik anlayışının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 
12.Wilson İlkeleri sonucunda bağımsız Polonya devletinin kurulması İkinci Dünya Savaşı'nın çıkmasına zemin hazırlamıştır.
13.Wilson İlkeleri ile Cemiyet-i Akvam’ın kurulması kararı alınmıştır. 
14.Birinci Dünya Savaşı'ndan en az zarar gören ülke Almanya' dır. 
15.Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtalya'da kurulan siyasi rejimin adı faşizmdir. YORUMLAR

  • 0 Yorum