Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 40

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 15 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 40
Editör: Senem Kara
24 Mayıs 2021 - 01:00
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yapmış olduğu tek inkılap saltanatı kaldırmaktır.
2.Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkarmış olduğu ilk kanun ağnam vergisinin arttırılması hakkındaki kanundur.
3.Kuvayı İnzibati’ye Osmanlı Hükümeti’nin Kuvayımilliye Hareketi’ne karşı kurmuş olduğu oluşumun adıdır.
4.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ayaklanmaları bastırmak amacı ile çıkarmış olduğu yasanın adı Hıyanet-i Vataniye Kanunu’dur.
5.Manyas, Susurluk, Ulubat ve Gönen civarlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı çıkarılan isyanın adı Ahmet Anzavur İsyanı’dır.
6.Yozgat İsyanı Çapanoğulları ailesi tarafından Ankara’da toplanacak olan meclise karşı çıkarılmıştır.
7.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı çıkarılan Afyon Ayaklanması Yunanlıların kışkırtmaları sonucunda Çopur Musa tarafından çıkarılmıştır.
8.Delibaş Mehmet’in “Din elden gidiyor.” sloganı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı çıkarmış olduğu isyanın adı Konya (Bozkır) Ayaklanması’dır.
9.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı çıkan Milli Aşiret Ayaklanması Fransız kışkırtmaları sonucunda Urfa ve çevresinde başlamıştır.
10.Hakimiyet-i Milliye gazetesi Mustafa Kemal’in çabaları sonucunda çıkarılmıştır.
11.Hakimiyet-i Milliye gazetesinin amacı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adına propaganda yapmaktır.
12.Milli Mücadele’ye karşı olan aynı zamanda İtilaf Devletleri ve İstanbul Hükümeti tarafından desteklenen yayın organları İstanbul, Alemdar ve Peyam-ı Sabah’tır.
13.Vakit, Yenigün, Tercüman, İkdam, Tasfiri Efkar ve İleri adlı yayın organları Kurtuluş Savaşı’nı desteklemektedir.
14.23 Nisan 1920 tarihinde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış konuşmasını Sinop Milletvekili Mehmet Şerif Bey yapmıştır.
15.Kuvayımilliye birliklerinin Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’na yaklaşmalarını önlemek amacı ile çıkarılan isyanların adı Bolu, Düzce, Hendek ve Adapazarı ayaklanmalarıdır.YORUMLAR

  • 0 Yorum