Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 43

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 16 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 43
Editör: Senem Kara
01 Haziran 2021 - 17:30
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.İtilaf Devletleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni İtalya’nın aracılığı ile Londra Konferansı’na davet etmiştir.
2.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Londra Konferansı’nda temsil eden kişi Dışişleri Bakanı Bekir Sami Kunduh’tur.
3.Londra Konferansı’nda İstanbul Hükumetini temsil eden isim Tevfik Paşa’dır.
4.Ali Fuat Cebesoy Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti’nin ilk Moskova Büyükelçisi olmuştur.
5.Londra Konferansı’nda “Söz Türk milletinin gerçek temsilcisi TBMM’nindir.” diyerek sözü TBMM temsilcilerine bırakan kişi Tevfik Paşa’dır.
6.Londra Konferansı sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti İtilaf Devletlerince hukuken tanınmaya başlanmıştır.
7.1921 yılında imzalanan Türk- Afgan Dostluk Antlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti’nin Müslüman bir devlet olarak imzaladığı ilk antlaşmadır.
8.Afganistan Türkiye Devleti’ni tanıyan ilk İslam ülkesi olarak bilinmektedir.
9.12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı milli duyguların arttırılmasına ve cephede savaşan mehmetçiğe moral olmasına yönelik yapılmıştır.
10.İstiklal Marşı’nı Türk meclisinde ilk kez okuyan ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı olan kişi Hamdullah Suphi Tanrıöver’dir.
11.İstiklal Marşı ilk olarak Açıksöz gazetesinde yayınlanmıştır.
12.1930 yılında İstiklal Marşı’nın günümüzdeki bestesini Osman Zeki Üngör yapmıştır.
13.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni tanıyan ilk Avrupa ülkesi Sovyetler Birliği’dir.
14.Birinci İnönü Savaşı sonrasında Türkiye ve Sovyetler Birliği arasında imzalanan antlaşmanın adı Moskova Antlaşması’dır.
15.Moskova Antlaşması’nda Türkiye’yi temsil eden kişi Yusuf Kemal Tengirşek’tir.
16.Mustafa Kemal’in İkinci İnönü zaferi üzerine söylemiş olduğu meşhur söz şudur: “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin tersine dönmüş talihini de yendiniz. İstila altındaki talihsiz topraklarımızla beraber bütün vatan, bugün en ücra köşelerine kadar zaferiniz kutluyor.”YORUMLAR

  • 0 Yorum