Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 44

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 15 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 44
Editör: Senem Kara
03 Haziran 2021 - 02:15
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.Son Osmanlı Mebusan Meclisi’ni basan ve kırk kişiyi esir alan İngiltere, İkinci İnönü Savaşı sonrasında esirleri serbest bırakmıştır.
2.16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması Misakımilli’den taviz verilen ilk antlaşma olarak bilinmektedir.
3.Türkiye Moskova Antlaşması sonucunda Batum’u Sovyet Rusya’ya vermiştir.
4.Rusya Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’ye resmi olarak en çok yardım yapan ülkedir.
5.Türkiye Büyük Millet Meclisince kurulan düzenli ordunun Yunanistan’a karşı ilk başarısızlığı Erzurum- Kütahya Savaşları olmuştur.
6.Eskişehir- Kütahya Savaşları sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal’e üç ay süre ile başkomutanlık yetkisi vermiştir.
7.Eskişehir- Kütahya Savaşları sürerken Ankara’da bulunan Erkek Öğretmen Okulu’na ait konferansta gerçekleştirilen kongrenin adı Eğitim (Maarif) Kongresi’dir.
8.Eskişehir- Kütahya Savaşları sonunda ordu zaman kazanmak amacı ile Mustafa Kemal’in emri üzerine Sakarya Irmağı’nın doğusuna çekilmiştir.
9.Eskişehir- Kütahya Savaşları sürerken meclisin Ankara’dan Kayseri iline taşınma fikri milletvekilleri tarafından düşünülmüştür.
10.Başkomutanlık görevini alan Mustafa Kemal’in ilk kararı Tekalif-i Milliye Emirlerini yayınlamak olmuştur. Bu emirlerin amacı ordunun ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.
11.Tekalif-i Milliye Emirlerinin daha iyi bir şekilde uygulanabilmesi için İstiklal Mahkemeleri kurulmuştur.
12.Sakarya Meydan Muharebesi’nin diğer adları Melhame-i Kübra, Subaylar/ Zabitler Savaşı’dır.
13.Sakarya Meydan Savaşı sırasında dünyada ilk kez yüzey savunma stratejisi uygulanmıştır.
14.20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile birlikte Güney Cephesi kapanmıştır.
15.Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Mustafa Kemal’in söylemiş olduğu meşhur söz şudur: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça düşmana terk olunamaz. Onun için küçük büyük her birlik bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük büyük her birlik, ilk durabildiği noktada yeniden düşmana karşı cephe kurup savaşa devam eder.”YORUMLAR

  • 0 Yorum