Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 47

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 12 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 47
Editör: Senem Kara
09 Haziran 2021 - 02:00
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisinin adı Terakkiperver/ İlerici Cumhuriyet Fırkası’dır.
2.Terakkiperver/ İlerici Cumhuriyet Fırkası Kazım Karabekir liderliğinde kurulmuştur.
3.Ekonomik alanda liberalizmi benimseyen siyasal partinin adı Terakkiperver/ İlerici Cumhuriyet Fırkası’dır.
4.Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisinin kurucu üyeleri arasında Mustafa Kemal’in arkadaşları yani Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Adnan Adıvar ve Kazım Karabekir bulunmaktadır.
5.13 Şubat 1925 tarihinde gerçekleştirilen Şeyh Sait İsyanı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver/ İlerici Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılmasına sebep olmuştur.
6.Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Anadolu’daki ilk şubesini Urfa ilinde açmıştır.
7.1924 yılında Hıristiyanların Hakkari ve çevresinde çıkarmış oldukları bağımsızlık isyanı olarak adlandırılan Nasturi İsyanı’nı Cafer Tayyar Paşa bastırmıştır.
8.13 Şubat 1925 tarihinde çıkarılan Şeyh Sait İsyanı Türkiye Cumhuriyeti rejimine karşı ilk çıkan isyan olmuştur ve bu isyan Misakımilli sınırları içinde yer alan Musul’un kaybedilmesine sebep olmuştur.
9.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Şeyh Sait İsyanını bastırmak amacı ile çıkarmış olduğu kanunun adı Takrir-i Sükun Kanunu’dur.
10.1926 yılında gerçekleştirilen İzmir gezisi esnasında Mustafa Kemal’e bir suikast planlanmıştır ancak bu suikast haberini Mustafa Kemal’e daha önceden Giritli Şevki Paşa haber vermiştir.
11.Suikast haberini alan Mustafa Kemal şu meşhur sözünü söylemiştir:  “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Ve Türk milleti, güvenliğini, mutluluğunu sağlayan ve koruyan ilkelerle uygarlık yolunda durmaksızın yürüyecektir.”
12.İstiklal Mahkemelerinin en son İzmir Suikasti’nde görev aldığı bilinmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum