Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 49

KPSS çalışırken en çok zorlanılan bölümlerden olan genel kültür kısmı için sınav adaylarının işine yarayacak 13 bilgi ile karşınızdayız. İyi okumalar...

Lisans KPSS çalışırken işinize yarayacak genel kültür notları- 49
Editör: Senem Kara
11 Haziran 2021 - 23:45
Daha çok Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kapsamında karşımıza çıkan genel kültür soruları geçmişten günümüze adayların gözünü korkutmaya devam eden bir bölümdür. 
Çünkü gerek geçmişte yaşanmış birtakım önemli olaylar gerekse günümüzde artmaya devam eden gelişmeler bu konu hakkında fazlasıyla soru sorulmayı mümkün hale getirmiştir. 
Peki sınava hazırlanan adaylar için büyük kolaylık sağlayacak olan KPSS lisans genel kültür ders notları nelerdir? İşte siz değerli KPSS lisans öğrencileri ya da genel kültürümü arttırmak istiyorum diyen okuyucularımız için KPSS genel kültür notları… 

KPSS’DE İŞİNİZE YARAYABİLECEK NOKTA ATIŞI BİLGİLER NELERDİR? 

1.Mustafa Kemal Türk tarihinin bilimsel metotlar ile incelenmesini sağlamak amacıyla Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nin kurulmasını istemiştir.
2.Mustafa Kemal’in isteği doğrultusunda hayata geçirilen Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nin ilk başkanı Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu olmuştur.
3.15 Nisan 1931 tarihinde açılmış olan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nin yapmış olduğu çalışmanın adı Türk Tarihini Tetkik Heyeti Serisi’dir ayrıca bu cemiyet 1932 yılında Birinci Türk Tarih Kurultayı’nı toplamıştır.
4.Mustafa Kemal’in liderliğinde 1932 yılında kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti yani Türk Dil Kurumu’nun amacı Türk dilinin zenginleştirilmesi, yabancı dillerin etkisinde kalmaması ve Türk dilinin bilim ve kültür dili haline getirilmesidir.
5.12 Temmuz 1932 yılında kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin  ilk başkanı Samih Rifat olmuştur.
6.Mustafa Kemal, Türk Dil Kurumu’nda yapılacak olan çalışmaların tespit edilmesi amacı ile Birinci Dil Kurultayı’nı toplamıştır.
7.Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yükseköğrenim kurumu Ankara Hukuk Mektebi’dir ve bu kurum 1925 yılında  kurulmuştur.
8.Çağdaş eğitim ve öğretim veren okullara duyulan ihtiyaç doğrultusunda üniversite reformu hayata geçirilmiştir.
9.Mustafa Kemal’in üniversite reformu için Türkiye’ye davet etmiş olduğu kişi Albert Malche’dir.
10. Üniversite reformu sonucunda açılmış olan ilk üniversite 1933 yılında açılan İstanbul Üniversitesi’dir.
11.İstanbul Üniversitesi Osmanlı Devleti kurumlarından biri olan Darülelhan’dan üniversiteye çevrilmiştir.
12.Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversite reformu kapsamında açılan okullar Musiki Muallim Mektebi, Hukuk Mektebi, Gazi Eğitim Enstitüsü, Yüksek Ziraat Enstitüsü ile Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’dir.
13. Mustafa Kemal’in geometrinin daha doğru bir şekilde anlatılması ve anlaşılması üzerine yazmış olduğu kitabının adı Geometri Kılavuzu’dur.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum