Martı Jonathan Livingston kitabı; konusu, ana fikri ve karakterleri

Özgürlük temasını en iyi işleyen kitaplardan biri olan Martı Jonathan Livingston yediden yetmişe herkesin okuyabileceği kitaplar arasında yer almaktadır. Peki kitap hakkında detaylar nelerdir?

Martı Jonathan Livingston kitabı; konusu, ana fikri ve karakterleri
Editör: Senem Kara
09 Nisan 2021 - 17:00

JONATHAN LIVINGSTON MARTI KİTABI HAKKINDA 

Yazarı Richard Bach olan Jonathan Livingston Martı kitabı ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bir kitaptır. Toplamda 144 sayfa olan kitabın türü kurgu- hikayedir. 

JONATHAN LIVINGSTON MARTI KİTABI KONUSU

Jonathan Livingston Martı kitabı konusu Jonathan isimli martının sıradan bir hayat sürerken bir martı sürüsünün içinde sivrilerek sürüden ayrılma ve özgürlüğe ulaşma mücadelesini anlatmaktadır. 
Yola çıktığı bu serüvende ona engel olmak isteyenlere rağmen hedefinden şaşmayan ve yolunda ilerlemeye devam eden martı kendisini fazlasıyla geliştirmeyi başarmıştır. 
Ayrıca bu hayali yüzünden sürüden atılan ve yanlızlığa mahkum edilen martının bu durumlar hiç umrunda olmamıştır. Hatta onu sürüden ayrılmaya daha da teşvik etmiştir ve  bu sayede farklı sürülere katılarak onların yardımı ile çok daha güçlü hale gelmiştir. 

JONATHAN LIVINGSTON MARTI KİTABININ ANA FİKRİ 

Jonathan Livingston Martı kitabı ana fikri kalıplaştırılmış düşüncelere uymak zorunda olmadığımızı ayrıca hayallerimizin peşini asla bırakmamamız gerektiğini bizlere anlatmaktadır. 
JONATHAN LIVINGSTON MARTI KİTABI KARAKTERLERİ
Jonathan Livingston Martı kitabı karakterleri şu şekildedir:
●    Jonathan: Hikayenin baş kahramanıdır. Hikayede birçok kişinin Jon diye seslendiği martıdır. Sürüdeki diğer martılardan farklı olan Jonathan diğer martılar tarafından dışlanmaktadır. Ancak Jonathan hayallerinden vazgeçmemektedir. 
●    Fletcher Lynd Martı: Bu martı daha önce Jonathan'ın yaşadığı olayları yaşamıştır. Onun gibi sürü tarafından dışlanmıştır. 
●    Chiang: Jonathan'ın katıldığı yeni sürünün en yaşlı üyesi olan Chiang yaşlandıkça daha da güçlenen uçma konusunda yetenekli bir martıdır. Jonathan'a çeşitli tavsiyeler ve eğitimler vermiştir. 
●    Yaşlı Martı: Jonathan'ın gerçek sürüsünün en yaşlı üyesi olan Yaşlı Martı tehlikeli uçuşları sonrasında baş kahramanı sürgün etmiştir. 
●    Sullivan: Jonathan'ı eğiten başka bir martı olan Sullivan Jonathan'ın martılar içinde en korkusuz martı olduğunu söylemektedir. 
●    Henry Calvin: Jonathan'ın öğrencilerinden biridir. 
●    Terrence Lowell: Jonathan gibi dışlanmış olan bu martı daha sonra baş kahramanın sürüsüne katılmıştır. 
●    Kirk Maynard: Sakat bir martı olan Kirk Maynard Jonathan'ın derslerine katılmıştır ve onun yardımları ile uçabilmektedir.
JONATHAN LIVINGSTON MARTI KİTABINDAN CÜMLELER 
Jonathan Livingston Martı kitabı cümleleri şu şekildedir:
    "Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın. Başarmak için ne yaptığını bilmen gerek." 
●    "Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimiz, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz!" 
●    "Düşüncelerinize vurulan zinciri kırın, göreceksiniz ki bedeniniz de zincirlerini koparıp atacaktır." YORUMLAR

  • 0 Yorum