Mavi bölge insanları kimlerdir; ortak özellikleri nelerdir?

Huzurlu ve mutlu yaşamın sırrını bulmuş mavi bölge insanlarının bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Gelin hep birlikte uzun yaşamın sırrı olan maddeleri inceleyelim...

Mavi bölge insanları kimlerdir; ortak özellikleri nelerdir?
Editör: Senem Kara
03 Şubat 2021 - 10:15
Sağlıklı ve uzun bir hayat birçok insan için önemlidir. Ancak dünyada bazı bölgelerde ortalama insan ömrünün çok yüksek olduğu görülmektedir. Tabi ki bu durumu bir tesadüfle açıklamak yanlıştır. 
Çünkü bazı bölgeler mavi bölge olarak adlandırılmaktadır ve bu bölgede yaşayan mavi bölge insanlarının 100 yaşına kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. 
Ayrıca genetik faktörler bu anlamda etkili ancak yapılan araştırmalar şehirlerden kendilerini uzaklaştıran insanların, organik beslenmeyi alışkanlık haline getiren insanların ve endüstriyel gıdalardan uzak duran insanların da uzun yıllar boyunca yaşayabildiklerini kanıtlamıştır. 

EN UZUN SÜRE YAŞAYAN İNSANLARIN 12 ORTAK ÖZELLİĞİ

Mavi bölge insanları yaşadıkları konum itibariyle, mavi bölge yöntemiyle mutluluğu bulmak ve en uzun süre yaşamak gibi durumları hayatımıza katmışlardır. 
1. Doğal Hareketlilik
Bahsedilen mavi bölgelerde yaşamlarını sürdüren insanlar spor salonlarında vakit kaybetmezler çünkü genellikle gün boyu ilgilenecek şeyler buldukları için daima hareket halindedirler ve bu hareket uzun yaşamın sırrı için yeterli düzeydedir. 
2. Hedef
Hedefleri olan insanlar her zaman daha dinç olmaktadırlar çünkü belirlenen hedefe yönelmek çeşitli olumsuz durumlardan uzaklaşmak için etkili bir yöntemdir. 
3. Ferahlama
Ferahlamak ve yüklerden kurtulmak insanoğlunun yapması gereken en önemli şeylerden biridir. Çünkü aksi takdirde sürekli içimizde çeşitli yükler biriktirirsek uzun yaşamdan çok erken ölüme sebebiyet verebiliriz. 
4. Az Yemek 
Az yemek yemek vücudu daha az yormaktadır bu sebeple uzun yaşayan mavi bölge insanları genellikle midelerinin yaklaşık &80'inini doldurmaktadırlar. 
5. Sebze Odaklı Beslenmek:
Sebze ağırlıklı beslenmek mavi bölge insanları için en temel özellikler arasındadır. Tam tahıllı gıdaların yanında, keçi sütü içmek, bölgeye ait özgün otlar tüketmek, balık ve bol bol su tüketmek oldukça önemlidir. 
Mavi bölge insanlarının kırmızı et tüketimi ise oldukça düşüktür.
6. İnanç Dünyası
Mavi bölgelerde yapılan araştırmalar sonucunda  sosyologlar görmüşlerdir ki 100 yaşından fazla olan insanlar büyük ölçüde dini eğilimli kişilerdir. 
Yani inanç temelli aktiviteler büyük oranda insanın ruhunu beslemektedir. Hatta bu insanların herhangi bir dine bağlı olmayan insanlara kıyasla ortalama 6 sene daha fazla yaşayabilecekleri düşünülmektedir. 
7. Aile Kavramı: Mavi bölgelerde insan ömrünü uzatan kavramlardan bir tanesi de şüphesiz ailenin varlığıdır. Mavi bölgelerde yaşayan insanlar için aile oldukça önemli ve kutsaldır. Bu nedenle de birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. 
Yaşlı olan ebeveynlerle ömür boyu birlikte yaşamaktadırlar. Hatta evlerde yaşayan yetişkinlerin varlığından dolayı çocukların daha nadir hasta oldukları görülmüştür. Ayrıca uzun ve düzenli evliliklerin de insan ömrüne önemli bir katkısı bulunmaktadır. 
8. İyi Bir Sosyal Çevre
İyi ve dengeli bir sosyal çevre sağlığımız için oldukça önemlidir. Birbirlerine kalpten bağlı mavi bölge insanları daha fazla huzurlu ve mutludurlar. 
Sigara içmek, obezite ve yalnızlık ise bulaşıcı olarak görülmektedir. Bu nedenle de aynı bölgede yaşayan insanlar birbirlerini olumlu yönde etkilemektedir.
9. Genler Sadece %30 Etkiliyor
Yapılan araştırmalar sağlıklı genlerin mutluluğumuzu ve uzun yaşamımıza etkisini %30 civarında olduğu görmektedir. 
Bu yüzden kalan %70‘lik kısmın tamamının yaşam tarzıyla ilgili olduğu ifade edilebilir. Mavi bölgelerde yaşayan insanlar belli bir yaştan sonra dahi yaşam enerjilerini yok etmemektedirler.
10. Sorumluluk Duygusu 
Sorumluluk duygusu ile uzun ömür arasında önemli bir bağ olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Sorumluluk duygusuna sahip olan insanlar zaten hayatlarının her döneminde kendilerine saygı duymaktadırlar bu sorumluluk duygusuyla yediklerine içtiklerine veya yaşam kalitesine olabildiğince dikkat etmektedirler. Kendisini yıpratacak unsurlardan özellikle uzak durmaktadırlar.
Ayrıca mavi bölge insanları daima gülerek uzun yaşamın en büyük anahtarını her zaman ellerinde tutmaktadırlar. 
11. Dışa Dönük Olmak Bir Avantaj
Sosyal bir karaktere sahip olmakta uzun yaşamın sırlarından biridir. Duygusal dengesizlik yaşamayan mavi bölge insanları olabildiğince dışa dönük olmaktadırlar. 
12. Kent Hayatı İnsanı Tüketiyor
Günümüzde yoğun şehir hayatı insan ömrünü oldukça  aşağılara çekmektedir. Yapılan araştırmalara baktığımızda 100 yaşından fazla yaşamış insanların olduğu mavi bölgelerin çoğunlukla ada veya kırsal bölgeler olduğu görülmektedir. 
Bu tip listelerde hiçbir şekilde şehir hayatı yoktur. Şehirler doğası gereği insanı tüketen, strese boğan, zararlı tüketim alışkanlığını dayatan yerler olarak bilinmektedir. Bu anlamda köylerde yaşamak her zaman daha avantajlı olmaktadır. YORUMLAR

  • 0 Yorum