Memduh Şevket Esendal'ın en çok sevilen romanlarından biri; Ayaşlı ve Kiracıları özeti

Türk edebiyatının usta isimlerinden Memduh Şevket Esendal'ın Ayaşlı ve Kiracıları hakkında detaylar... Sevilen eserin özeti nedir, kahramanları kimlerdir?

Memduh Şevket Esendal'ın en çok sevilen romanlarından biri; Ayaşlı ve Kiracıları özeti
Editör: Senem Kara
10 Mayıs 2021 - 03:00

AYAŞLI VE KİRACILARI HAKKINDA BİLGİ 

Memduh Şevket Esendal tarafından kaleme alınan Ayaşlı ve Kiracıları 1934 yılında ilk kez okuyucu ile buluşmuştur. Cumhuriyet sonrası dönemde bir apartman katının dokuz odasında oturan kişilerin gündelik yaşamlarından ve birbirleri ile olan ilişkilerinden bahsedilen eserde aynı zamanda Ankara'nın kuruluş yıllarından, yıkılan düzenden yeni bir düzene geçmenin sıkıntılarından ve bu olayların içerisinde yeni düzene ayak uydurmaya çalışan insanlardan bahsedilmektedir.
Ayrıca Ayaşlı ve Kiracıları konusu itibari ile yazarın en çok ilgi çeken eserlerinden biri olarak bilinmektedir.

AYAŞLI VE KİRACILARI ÖZET 

Ayaşlı İbrahim Efendi hancılıktan eşkiyalığa, zaptiye çavuşluğundan arzuhalciliğe kadar pek çok kılığa bürünmüş bir adamdır. 
Bir gün ise yeni yapılmış olan dokuz odalı apartman dairesini yine dokuz farklı aileye uygun fiyatlı bir şekilde kiralamıştır. Ayaşlı İbrahim Efendi'nin kiracıları ise genel olarak orta halli ailelerdir. 
Diğer yandan odalardan birisini kendisine ve üvey kızına ayıran ev sahibi de kiracılar ile birlikte yaşamaktadır. Bir köy ağası olan Ayaşlı İbrahim, banka memuru, şoför, doktor, simsar, hizmetçi ve emekli hepsi bir arada bu dairede yaşamaktadır ayrıca bütün olaylarda burada geçmektedir. 
Her bir oda da toplumun farklı yönlerinden evli, bekar, yaşlı, genç, kadın, erkek yaşamaktadır. Ayrıca dokuz odanın yanı sıra banyo, tuvalet ve mutfak ortak bir şekilde kullanılmaktadır. 
Bu sebeple ise Ayaşlı İbrahim Efendi'nin kiracıları hem içli dışlı yaşamak zorunda kalmışlardır hem de gündelik yaşamın getirdiği kurallara dikkat etmek zorunda kalmışlardır. 
Ancak bir süre sonra her bir kiracı farklı nedenlerden dolayı bu daireden ayrılmıştır ve evde mal sahibi ile yakınları kalmıştır. Daha sonra Ayaşlı İbrahim Efendi'nin de hastalanıp vefat etmesi üzerine kızı  başka bir yere taşınmıştır. 

AYAŞLI VE KİRACILARI KAHRAMANLARI 

AYAŞLI: Asıl adı İbrahim'dir. Ev sahibi olan Ayaşlı İbrahim aynı zamanda Faika'nın üvey babasıdır. 
FAİKA: On sekiz yaşlarındaki Faika ufak tefek şımarık bir kızdır.
HALİDE: Kimsesiz bir kızdır. 
ŞOFÖR SUAT: Faika'nın kocası olan Suat, paragöz olmasının yanı sıra çapkın biridir. 
HASAN BEY: Dürüst ve samimi bir dosttur. 
ŞEFİK BEY: Arnavut bir baba ile Lübnan'lı bir annenin oğlu olan Şefik Bey temizliğine önem vermeyen biridir. 
İFFET HANIM VE KOCASI: Sürekli tartışan bir çifttir. 
TURAN HANIM VE KOCASI: Kumara düşkün olan bu çift odalarına sürekli birilerini alarak kumar oynamaktadırlar. 
FAHRİ: Doktordur. YORUMLAR

  • 0 Yorum