Meryem Ana Otu nedir? Meryem Ana Otu doğum sırasında nasıl bir fayda sağlamaktadır?

Son zamanların en çok konuşulan bitkisel ürünlerinden biri olan Meryem Ana Otu nedir? Meryem Ana Otu'nun doğum sırasında ne gibi faydası vardır? Otu nereden alınabilir? Detaylar haberimizde...

Meryem Ana Otu nedir? Meryem Ana Otu doğum sırasında nasıl bir fayda sağlamaktadır?
Editör: Senem Kara
13 Haziran 2021 - 18:15

MERYEM ANA OTU NEDİR?

Kuru kök şeklindeki Meryem Ana Otu odunsu bir bitki türü olarak bilinmektedir. Yağmur yağdığında yaprak ve çiçek açtığı bilinen Meryem Ana Otu’nun gerekli suyu depolamasının ardından yeniden kapalı hale geldiği görülmektedir.
Son dönemlerde pek çok kişinin merak ettiği Meryem Ana Otu’nun en büyük özelliği ise gebelik sancılarının hafifletmesi ve kolay bir doğum yapmayı sağlamasıdır.
Meryem Ana Otu ne işe yarar sorusunun cevabı en basit haliyle bu şekilde verilebilir peki ama Meryem Ana Otu doğumda nasıl kullanılır? Meryem Ana Otu nerede bulunur? Detaylar haberimizde…
Meryem Ana Otu diğer adı ile Fatma Ana Otu ile ilgili olarak öncelikle dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Bu ot bir çeşit ilaç değildir ve alternatif olarak kullanılan doğal bir üründür. Bu sebeple olası sorunlara karşı doktor kontrolünde kullanmakta fayda vardır.

MERYEM ANA OTU NASIL KULLANILIR?

İlk olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)’in kızı Hz. Fatıma’nın diktiğine inanılan odunsu bitki Meryem Ana Otu ya da Fatma Ana Otu’nun kadın vücudu ve sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir.
Pek çok faydası olduğu bilinen bu otun en çok kullanıldığı alan ise normal doğum sırasında çekilen ağrıların hafiflemesi yönündedir.
Doğum sancılarının başlamış olduğu anda su dolu geniş bir kaba konulan bitkinin dallarının açılması ile birlikte annenin rahminin de hızlı bir şekilde açıldığı düşünülmektedir. 
Açılan rahim sayesinde daha kolay bir doğum yapmayı sağladığı düşünülen bu bitkinin annenin görebileceği bir yerde durması gerektiği söylenmektedir.
Ayrıca doğumu yaptıran kişinin “Bu el benim değil, Fatma anamızın eli.” diyerek anneye yardımcı olması gerektiği düşünülmektedir.
Diğer yandan ise Meryem Ana Otu duası olarak adlandırılan ve suya okunması gereken belli başlı duaların olduğu bilinmektedir. 
Duaların ise Meryem Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi ve Ayetel Kürsi olduğu bilinmektedir. Ayrıca hakkında henüz bilimsel bir kanıt olmadığı bilinen bu bitkinin psikolojik açıdan rahatlama sağladığı da düşünülmektedir. 

MERYEM ANA OTU NEREDE BULUNUR?

Meryem Ana Otu veya Fatma Ana Otu olarak adlandırılan bu bitkinin ana vatanı Arabistan’dır. Genellikle Umre ve Hac ziyaretinden dönenlerin getirmiş olduğu bitkinin aktarlarda da satıldığı bilinmektedir. 
Adet olarak satılan Meryem Ana Otu fiyatının ise aşağı yukarı 10 ila 20 lira arasında değiştiği bilinmektedir. Ancak yeniden uyarmakta fayda var bu ot bitkisel bir ürün olduğu için özellikle hamilelerde yan etki yapabilmektedir. Bu sebeple gebelerin doktora sormadan kullanmaması anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum