Mizahi yönüyle dikkat çeken 3 felsefe kitabı; mutlaka okumalısınız

Felsefi kitaplara bir şans vermek istiyorsunuz ancak içeriği gözünüzü mü korkutuyor? Artık ön yargılarınızı bırakmak için size 3 kitap tavsiyesi ile geldik. Öğretirken eğlendiren bu kitapları mutlaka edinmelisiniz, şimdiden iyi okumalar...

Mizahi yönüyle dikkat çeken 3 felsefe kitabı; mutlaka okumalısınız
Editör: Senem Kara
05 Şubat 2021 - 10:45 - Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 11:19
Felsefe kitabı okumak isteyipte sıkıcı olduğunu düşünenler için mizahi yönü ağır basan bilgilendirirken eğlendiren 3 farklı felsefe kitabıyla karşınızdayız. 
Felsefeye dair ön yargılarınızı yenmenize yardımcı olacak bu kitaplar, felsefe ile ilk tanışmada sizlere fayda sağlayacak belki de bu alan da ilerlemenize neden olacaktır. 
İsimleri de oldukça dikkat çekici olan kitapları okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dileriz. 

● PLATON BİR GÜN KOLUNDA BİR ORNİTORENKLE BARA GİRER 

Felsefeye giriş düzeyinde oldukça keyifle okunacak olan kitap, Birçok felsefi akım ile kuramlar hakkında kısa ve akılda kalıcı bilgiler vererek felsefeyi sevmenizi sağlamaktadır. 
İçerdiği konular her ne kadar metafizik, özcülük, akılcılık, özgür irade, çelişmezlik yasası, deneycilik, epistemoloji, Alman idealizmi, Stoacılık, varoluşçuluk gibi göz korkutan konular olsa da gerekli bilgilerden sonra verilen fıkralar sayesinde pekiştirilmektedir. 
Dili ise olabildiğince akıcı olduğu için ve eğlendiren fıkralara yer verildiği için zevkle okuyacağınız bu kitap şiddetle tavsiyemizdir. 

●   PLATON BİR GÜN KARİKATÜR ÇİZER 

Platon Bir Gün Karikatür Çizer kitabında, yukarıda bahsettiğimiz Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer' de olduğu gibi Platon üzerinde durularak yazılmıştır. 
Ancak bu kitapta farklı olan bazı durumlar vardır. Çünkü mizahi yönün yanında karikatürler kitap içeriğine dahil olmuştur ve fıkralar çıkarılmıştır. Bu sebeple felsefeyi ve filozofları anlamak için büyük bir şans olan bu eser mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. 
Her çizimde felsefeyi başarılı bir şekilde okuyucuya verebilen yazar, çizdiği resimleri farklı farklı anlamlarla açıklamaktadır. 
Ayrıca kitap sonunda ise bahsi geçen filozoflar hakkında bilgilere de yer verilmiştir. 

ARISTOTELES İLE BİR KARINCAYİYEN WASHİNGTON'A GİDER 

Bu kitap diğer iki kitap olan, Platon Bir Gün Karikatür Çizer ve Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer' den farklı olarak ilk okuduğumuzda farklı bir anlam çıkarmamıza neden olmaktadır. 
Çıkarılan anlam ise politikacıların aslında ne demek istediklerini ya da ne dememek için yoğun çaba harcadıklarını anlamamızı kolaylaştırmaktır. 
Yine eğlenceli ve bu sefer ince dokundurmalara da yer veren fıkralarla bezenmiş herkesin okuması gereken kitaplardan biridir. 
Aristoteles ile Bir Karıncayiyen Washington'a Gider kitabı, politikadan haz etmeyenleri bile fıkralarla kendine çekerek ders kitabı ile nerdeyse eş değer olan ancak yazarları sayesinde tabiri caizse çerezlik bir kitap haline gelmiştir. 
Ayrıca belirtmek gerekir ki bu kitap Amerikan siyasetçilerini baz almaktadır bu sebeple sizlere yabancılık hissettirebilir. 
Ancak uluslararası ilişkiler bölümüyle veya benzer bölümlerle ilginiz varsa sizin için hem felfesi hem de siyasi açıdan okuması keyifli olacak bir kitaptır. 
KİTABIN YAZARLARINDAN BİRİ: DANIEL KLEIN
Amerikalı yazar Daniel Klein kim diye baktığımızda Wilmington'da dünyaya gelmiş olduğunu görürüz. Kurmaca ve komedi yazarı olarak bilinmektedir. Thomas Cathcart ile kaleme almış oldukları Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer adlı eseri en ünlü eserleridir. 
Harvard Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu olan yazar Daniel Klein, bir süre televizyon sektöründe çalışsa da daha sonra komedi ağırlıklı felsefe kitapları ile gündeme gelmiştir. 
KİTABIN YAZARLARINDAN DİĞERİ: THOMAS CATHCART 
Asıl adı Thomas Wilson Cathcart yine diğer meslektaşı gibi Amerikalı bir yazardır ve Harvard Üniversitesi Fesefe Bölümü mezunu bir profesördür.
Thomas Cathcart, Daniel Klein ile yazdığı kitaplarla ünlüdür. YORUMLAR

  • 0 Yorum