Mustafa Kemal Atatürk'ten kitap önerisi; Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının özeti nedir?

Finlandiya'ya adanan aynı zamanda küçük ülkelere ilham kaynağı olan Beyaz Zambaklar Ülkesi hakkında detaylar nelerdir? İşte Mutafa Kemal Atatürk'ün müfredatta yer almasını istediği ayrıca memurların okumasını istediği kitabın özeti...

Mustafa Kemal Atatürk'ten kitap önerisi; Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının özeti nedir?
Editör: Senem Kara
06 Nisan 2021 - 03:00

GRIGORY PETROV BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE ÖZET 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Rus bir rahip aynı zamanda sosyal aktivist olan Grigory Spiridonovich Petrov tarafından yazılmış bir gazetecilik kitabı olarak bilinmektedir. 
Ekim Devrimi sonrasında kaleme alınan kitap Finlandiya'nın diğer ülkelerce bir rol model olarak tanımlanmasına neden olmuştur. 
Ayrıca Grigory Spiridonovich Petrov en çok okunan halk yazarlarından biri iken en tanınmış papazlardan biri olarakta bilinmektedir. 
Ancak kilisenin savunmuş olduğu görüşlerin aksine görüşler savunduğu için kiliseden kovulduğu ve Bolşevik Devrimi sırasında da Finlandiya'yı terk etmek zorunda kaldığı bilinmektedir. 

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE KISA ÖZET

Toplamda 15 bölümden oluşan ve her bölümde farklı konuların işlendiği kitap şu şekilde ilerlemektedir: birinci bölümde Petrov, Moskova Devlet Tiyatrosu'nun çürümekte olan temelleri üzerinden bir şeyleri yok etmek yerine onları birtakım güzel çalışmalar ile daha iyi hale getirmeyi vurgulamaktadır. 
İkinci bölümde ise toplumların geleceklerini nelerin etkilediğini sorgulamaktadır. Üçüncü bölümde, Finlandiya'nın coğrafi, ekonomik ve kültürel yapısını anlatırken ayrıca Rusya ve İsveç tarafından işgal edilen Finlandiya'nın kültürlerini yaşatması işlenmektedir. 
Ayrıca dördüncü bölümde Grigory Petrov Fin kültürünün yaratıcısı olan Johan Wilhelm Snelman'ı ve hiçbir askeri gücü olmamasına rağmen sahip olduğu kültürü ile ayakta durabilecek güçte olan Finlandiya'nın fotoğrafını resmetmiştir. 
Beşinci bölümde Finlandiya'daki ilişki yozlaşmasını aynı zamanda memurlara düşen halkı eğitme görevlerini açıklayan yazar, altıncı bölümde askerliğin sıradan bireyler için iyi bir eğitim yeri olduğunu, askerde geçirilen günlerin hayat boyunca sevgi ve övgü gibi manevi duygular ile anılmasına dikkat çekmektedir. 
Yedinci bölümde bedensel yeteneklerden ziyade zihinsel yeteneklerinde bulunması gerektiğine sekizinci bölümde toplumda yer alan her bir bireyin eğitilmesinde ailenin ne kadar önemli olduğuna dokuzuncu bölümde belirli kesimlere ait olan kişilerin verdiği konferanslara, onuncu bölümde işsiz olan Jarvinen isimli bir adamın işinde iyi olması sonucunda iyi yerlere nasıl geldiğini anlatmaktadır. 
On birinci bölümde çocuklara yaşatılan olayların ileride onları nasıl etkileyeceğine ve nasıl bir bireyler olacağına değinen yazar on ikinci bölümde Jarvinen, Okunen, Gulbe ve Robinson isimli kişilerin başarı hikayelerini anlatmaktadır. 
Ayrıca on üçüncü bölümde insan ilişkilerinin ve üretim konusunun efendi-köle üzerine değerlendirilmesine, on dördüncü bölümde para karşılığında yazılar yazan bir yazarı anlatmaktadır. 
Son olarak on beşinci bölümde ise köylerdeki kötü duruma ve bu durumlara bağlı olarak ortaya çıkan yardımlaşmaya değinmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum