Nem bombası olarak bilinen jojoba yağı nedir, nasıl kullanılmalıdır?

Özellikle kadınların vazgeçilmez bakım ürünleri arasında yer alan jojoba yağı nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl uygulanmalıdır? Kullanıcıların yorumları ne şekildedir? İşte detaylar...

Nem bombası olarak bilinen jojoba yağı nedir, nasıl kullanılmalıdır?
Editör: Senem Kara
02 Haziran 2021 - 02:00
Bilimsel adı simmondsia chinensis olan jojoba yağı çöl ikliminde yetişmekte olan çalı formundaki bitkinin tohumlarından elde edilmektedir.
Özellikle Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılan jojoba yağının faydaları oldukça fazladır. Örneğin tahrişlere ve kesiklere iyi geldiği bilinen yağ hakkında detaylar ise şu şekildedir…

JOJOBA YAĞI NEDİR?

Pek çok doğal bakım ürünü içerisinde yer aldığı bilinen jojoba yağının anavatanı Arizona, California ve Kuzey Amerika’dır. Bir tür çalı olan Simmondsia Chinensis bitkisinin tohumlarından elde edilen jojoba yağı nem oranı oldukça yüksek olan yağlardan birisidir.
Nemli yapısı nedeni ile sürtünmeyi en az seviyeye indirmeye yardımcı olan bu yağa aynı zamanda motor yağı da denmektedir.

JOJOBA YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

•İçeriğinde bol miktarda A ve E vitamini bulunduran jojoba yağı kırışıklıklara karşı savaşarak cildin genç görünmesine neden olmaktadır.
•Cilt üzerine uygulanan yağ, gözenekleri tıkamadan bakım yapmaktadır bu sayede cildin daha parlak görünmesine neden olmaktadır.
•Anti- bakteriyel özelliğe sahip olan jojoba yağı cilt üzerinde bulunan mikropları temizlerken akne oluşumunu engellemektedir.
•Deri rahatsızlıkları olarak bilinen sedef ve egzama ataklarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
•Güneş ışınlarının neden olduğu yanıklara iyi gelen jojoba yağı ayrıca cilt tahrişlerine ve kesiklerin hızlı iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

JOJOBA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Harici bir şekilde kullanılan jojoba yağı cilt üzerine veya saça masaj yolu ile uygulanmalıdır. Yeteri kadar uygulanan yağı masaj ile yedirmek alınacak olan faydayı artıracağı için önerilen kullanım şeklinin bu şekilde olduğu belirtilmelidir.
JOJOBA YAĞI KULLANICILARI NE DİYOR?
Jojoba yağı kullananlar yoğun nemlendirici özelliği sayesinde yağın kullanılabileceğini söylüyor. Direkt uygulama sonucunda yüzün yağlanmasını hızlandırdığı söylenen jojoba yağının yüz nemlendiricisi içerisine birkaç damla ilave edilerek kullanılabileceği söylenmektedir.
Ayrıca saçın ihtiyacı olan bakımı sağlayan jojoba yağının cilt üzerinde herhangi bir tüylenme yapmadığı söylenmektedir.
JOJOBA YAĞI FİYATI NEDİR?
Yoğun nemlendirici özelliğine sahip olan ve aynı zamanda akne oluşumunu engelleyen jojoba yağı fiyatı ml fiyatına göre değişmektedir. Ancak önerilen boyutunun piyasa fiyatının 20 ila 30 lira arasında olduğu bilinmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum