Nobel Edebiyat Ödüllü yazar William Golding'den çok satan bir kitap; Sineklerin Tanrısı kitabının konusu nedir?

Her dönem kendisine okuyucu bulan ve hala çok satanlar arasında yerini koruyan Sineklerin Tanrısı kitabı hakkında detaylar nelerdir? İşte Sineklerin Tanrısı kitabının konusu ve karakterleri...

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar William Golding'den çok satan bir kitap; Sineklerin Tanrısı kitabının konusu nedir?
Editör: Senem Kara
18 Nisan 2021 - 22:15

SİNEKLERİN TANRISI HAKKINDA

Sineklerin Tanrısı kitabı Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz yazar ve şair William Golding tarafından kaleme alınmıştır. Alegorik bir roman olan Sineklerin Tanrısı basım yılı ise 1954'tür.
Ayrıca Sineklerin Tanrısı romanının İngilizce versiyonu bir dönem Türkiye'de yabancı dil ile eğitim yapan devlet okullarında İngilizce derslerinde okutulmuştur.
Diğer yandan William Golding tarafından yayınlandığı tarihten itibaren çok fazla ses getiren Sineklerin Tanrısı kitabı 1963 yılında beyaz perdeye aktarılarak seyirci ile buluşturulmuştur.

SİNEKLERİN TANRISI KONUSU

Orijinal adı Lord of Flies olan Sineklerin Tanrısı konusu II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan nükleer atom bombasının etkisinden korunmak amacıyla bir grup Britanyalı çocuğun, uçak ile taşınması ile başlamaktadır.
Ancak çocukları taşıyan uçak varmak istediği noktaya gidemediği için ıssız bir adaya düşmüştür ve çocuklar için hayatta kalma mücadelesi başlamıştır.
Ayrıca çocukların ilk zamanlarda ailelerinin baskısı olmadan rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayacaklarını düşünmelerine rağmen ilerleyen süreçle birlikte işbirliği yaparak hayatta kalma mücadeleleri de anlatılmaktadır.
Diğer yandan kitabın ana karakteri Ralph ve arkadaşları Domuzcuk ve Simon, birlikte hareket ederek hayatta kalan diğer çocukları bir araya toplamaya çalışmaktadırlar. Bu sebeple denizden çıkardıkları deniz kabuğunu düdük gibi kullanarak diğer çocuklara ulaşmayı başarmışlardır.
Ancak çocuklar içersinde yer alan bir de Jack karakteri vardır ve adadaki liderliği ele geçirebilmek için pek çok kötülüğü yapmaktadır.
Jack ve Ralph'in liderliğinde iki farklı grubu ayrılan çocuklar liderleri gibi birbirinlerini pek sevmemektedirler ve bir gün Jack önderliğindeki çocuklar iki çocuğun ölümüne tanık olmuşlardır. Peki ama ölen iki çocuk kimdir ve adada yaşamlarını sürdüren çocuklar buradan kurtulabilecekler midir? Merak uyandıran Sineklerin Tanrısı kitabını mutlaka okumalısınız…

SİNEKLERİN TANRISI KİTAP KARAKTERLERİ

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarın kaleminden çıkan Sineklerin Tanrısı kitap karakterleri şu şekildedir:
  • RALPH: Temiz kalpli ve iyi bir çocuk olan Ralph, adadaki soğukkanlı tavırları ile lider seçilmiştir.
  • SIMON: Simon, altıncı hisleri fazlasıyla kuvvetli olan bir çocuktur. Sezgileri ile ön plana çıkan Simon Ralph'in hem en iyi arkadaşı hem de fikirlerini paylaştığı takım arkadaşıdır.
  • DOMUZCUK: Mantıklı bir şekilde hayatını sürdürmeye devam eden Domuzcuk, korkuları sonucunda ölümden kurtulamayan bir karakterdir.
  • JACK: Lider ve savaşçı bir ruha sahip olan Jack olayların yönünü değiştirmek ister ve adadaki iki liderden biri olarak bilinmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum