Odanızın kokusuna siz karar verin; Pratik oda kokusu tarifleri

Odanıza daha sıcak bir hava katmak, gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu yükseltmek için oda kokusu kullanabilirsiniz. Tütsüden hoşlanmayan ya da hazır oda kokuları kullanmak istemeyenler kendi oda kokularını zevklerine göre hazırlayabilirler. Hem de oldukça pratik bir şekilde…

Odanızın kokusuna siz karar verin; Pratik oda kokusu tarifleri
Editör: Özden Özmen
15 Ocak 2021 - 15:09 - Güncelleme: 16 Ocak 2021 - 14:09
Hazır oda kokularının içerisinde bulunan kimyasal malzemelerden uzak, oldukça doğal ve kolay hazırlanan birçok oda kokusu mevcut. Özellikle kokulara karşı alerjisi olanlar için doğal malzemelerle yapılmış oda kokusu gibisi yok. Yazımızdaki tariflerden zevkinize uygun olanı seçebilir ya da sıkıldığınızda farklı kokular deneyebilirsiniz.
 

PRATİK ŞEKİLDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ ODA KOKULARI

Tarçınlı ve portakallı oda kokusu

Kış mevsiminin huzurunu odanıza taşıyabileceğiniz bu tarifimizde kullanılan malzemeleri bulmanız çok kolay.  Çubuk tarçın, karanfil, portakal ve elma kabuklarını küçük bir tencere içerisine koyup üstünü biraz geçecek kadar su ekleyin.

Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika kadar sonra altını kapatın ve tüm malzemeyi suyuyla birlikte bir kaba doldurun. Kokunun yoğunluğunu zevkinize göre ayarlayabilmek için kullandığınız malzeme miktarına kendiniz karar verebilirsiniz.

 

Kokuların yıldızı; limonlu oda kokusu

Çoğu insan limon aromasını çok sever. Her mevsim içinizi ferahlatacak limonlu oda kokusunun tarifi ise şu şekilde; birer adet limon ve portakal kabuğunu 4 - 5 adet karanfil, 2 adet çubuk tarçın ve 2 adet defne yaprağı ile birlikte tencereye koyun. Suyunu yine tarçınlı ve portakallı doğal oda kokusunda olduğu gibi malzemelerin üstünü biraz geçecek kadar koyup kaynatın. Ardından malzemeleri küçük cam bir kaba aktarın.


 

ODANIZA BAHAR TAZELİĞİNİ GETİRECEK ODA KOKULARI
Yasemin veya menekşeli oda kokusu
Odanızda ilkbaharın mutluluğunu ve enerjisini hissetmek için yasemin ve menekşe yağı gibi kokulardan yararlanabilirsiniz. Boş bir sprey şişesinin içini su ile doldurun. Suyun içerisine 2 çay kaşığı karbonat, 10 damla yasemin ya da menekşe yağı ekleyerek iyice karıştırın.
Lavantalı oda kokusu
Her ne kadar yazın açan bir çiçek olsa da lavanta deyince çoğu kişinin aklına ilkbahar gelir. Lavanta kokusundan vazgeçemeyenler için bir doğal oda kokusu tarifimiz var; 1 su bardağı kurutulmuş lavanta, 1 çay kaşığı anason, 1 yemek kaşığı muskat, karanfil ve tarçını bir tencerede kaynattıktan sonra cam bir kaba alıp soğumaya bırakın.

Tüm oda kokularını bir cam kap içerisinde üstü açık bir şekilde odanızın bir köşesine koyabileceğiniz gibi bir sprey şişesinin içerisine de koyabilirsiniz.YORUMLAR

  • 0 Yorum