Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken kitap önerileri

Kitap okumak, vazgeçilmesi münkün olmayan bir tutkudur. Kitap severler yaşamlarının sonuna kadar bu eylemi sürdürecek olsalar da tüm eserleri okumanın imkânı yoktur. Bu düşünceden yola çıkarak derlediğimiz “ölmeden önce okunması gereken kitaplar” yazımıza göz atabilirsiniz…

Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken kitap önerileri
Editör: Özden Özmen
20 Ocak 2021 - 15:00
Sevgili Kafa Kalem okuyucuları için geçtiğimiz haftalarda hazırlamaya başladığımız “ölmeden önce okunması gereken kitaplar” başlıklı yazılarımızda her türden eseri görmeniz mümkün olacak. İşte o yapıtlardan bazıları…
 

ÖLMEDEN ÖNCE MUTLAKA OKUMALISINIZ

Sputnik Sevgilim

Sputnik Sevgilim, Japonya’dan bir Yunan adasına uzanan, üç kişiyi birbirine bağlayan bir aşkın hikâyesi. Haruki Murakami, tüm kitaplarında olduğu gibi bu eserinde de kendine özel bir dille anlatmış aşkı ve anlatırken yalnızlık, dış dünya ve iç dünyamız arasında yaşanan farklılıkları da beraberinde harmanlamış..

Yazar, Sputnik Sevgilim isimli bu kitabını, gizemli, merak uyandıran öğelerle süslemiş. Murakami’nin diğer yapıtlarında da görmeye alışkın olduğumuz, baş anlatıcı-erkek karakter, yine birbirinin aynı kişilik özelliklerine sahip. Hayattan uzak, yalnız, okumaya ve müziğe düşkün, aşkı arayan, kendi kendine yetmeyi bilen bir karakter.

Yazar: Haruki Murakami
Sputnik Sevgilim kitap alıntıları:
“Ancak ne zaman kendimden söz etmeye başlasam aklım karışır: Ben kimim?”
“En faydalı bilgi, deneyimleyerek ve bedelini ödeyerek edindiğindir.”Kör Baykuş

Okuyucularının “bu kitabı bir kere okumak yetmez, bir kere daha okumak gerek” diyerek anlattığı ve satırlarında Kafka’dan izlere rastladıklarını söyledikleri kitap, YKY tarafından “Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap'tan Biri” etiketiyle basılmış kısa bir romandır.

Kör Baykuş kitabında yazar okuyucuyu, anlatıcının zihin dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Okur, anlatıcının, hem maddi hem de manevi dünya ile ilişkisini tamamen kesip kendini dört duvar arasına hapsetmiş, saplantılı, uyuşturucu bağımlısı, hatta pedofili sinyalleri veren bir şizofren olması nedeniyle bağ kurmakta zorlansa da Sâdık Hidâyet’in anlatımı sayesinde kitabı elinden bırakamıyor...

Yazar: Sâdık Hidâyet
Kör Baykuş kitap alıntıları:
“Lakin tek korkum; yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan...”
“Yalnızca ölüm bize yalan söylemez.”


Aşktan ve Gölgeden

Bugünkü “ölmeden önce okunması gereken kitaplar” listemizin son önerisi Isabel Allende’in “Aşktan ve Gölgeden” isimli kitabı. Eser, 1978 yılında bir maden kuyusunda kaybolan insanların cesetlerinin bulunuşuna dair gerçek öyküye dayanıyor.

Amerika’da yüksek sınıftan bir gazeteci kız ile bir fotoğrafçı gencin çirkin bir cinayet olayını öğrenirler. Ama yılgınlık içinde yaşayan bir ülkede 'doğru'nun araştırılması herkesin göze alamayacağı büyük bir tehlikedir.

Yazar: Isabel Allende
Aşktan ve Gölgeden kitap alıntıları:
“Adalet, artık neredeyse hiç kullanılmayan, unutulmuş bir sözcüktü; özgürlük gibi, suç unsuru sayılabilirdi.”
“Dibine ulaşamayacağı bir kuyuya eğilmişti, ama derinliklerin verdiği sarhoşluğa karşı koyamamıştı.YORUMLAR

  • 0 Yorum