Ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar

Kitap okumak, onun hazzını bir kere tatmış olanlar için vazgeçilemez bir hale dönüşür. Bu tutku öyle bir duruma gelir ki, ne kadar okursanız okuyun, doyamazsınız. Ama bu aşkın karşılığında tüm kitapları okumak tabi ki mümkün değil. Bu nedenle kitap severler için ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesi hazırladık.

Ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar
Editör: Özden Özmen
13 Ocak 2021 - 19:00

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde henüz okumadıklarınız varsa mutlaka en kısa sürede okunacaklar listesine eklemelisiniz.

Siddhartha
Ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında gösterilen Siddhartha’da, kişinin kendi benliğini ve varoluş nedenini sorgulaması konu edilmiş.

Alman asıllı yazar Hermann Hesse tarafından kaleme alınan eserde, baş karakter Siddhartha’nın çıktığı yolculuklar üzerinden, Doğu inancına dair en merak edilen kavramlardan olan Nirvana’nın tanımı yapılıyor. Siddhartha da tıpkı Buddha gibi gençlik çağlarında hayatın anlamını merak ediyor ve bunun sonucunda yaşadığı bölgede hakim olan inancın bazı boşluklarını keşfediyor.

Babası gibi dini bütün bir Brahman olmasını beklenirken, o aradığı hakikati bulabilmek için yaşadığı yerden ayrılmaya karar veriyor. Ancak yolculuk esnasında karşılaştığı cemiyet de, sonrasında ulaştığı Buddha da onun dini arayışını tatmin etmiyor.

Bunun üzerine Siddhartha, arayışını sürdürürken, takip ettiği yolun tersine yönelmeye karar veriyor ve dünyevi yaşama adım atıyor. Uzun yıllar dünya zevklerine bağlı bir yaşam sürdükten sonra arayışına dair tüm ümitlerini kaybettiği anda, hakikatin izlerine bir nehirde rastlıyor.


Yazar: Hermann Hesse


Mülksüzler
Mülksüzler, Ursula K. Le Guin tarafından 1974'te yazılmış ütopik bir bilimkurgu romanıdır. Konu 'Anarres' ve 'Urras' adlı bir ikili dünya sisteminde geçer. Anarres, anarşist bir idealle yaşayan bir toplumu resmeder; ancak Anarres kurak, verimsiz ve zor yaşam koşulları sunan bir dünyadır.

Urraslı Laia Asieo Odo isimli kadın, bu gezegendeki kapitalist hayata karşı anarşist bir hareket başlatmış, bu hareketin sonunda bir grup Odocu, her bakımdan zengin ve bolluk içindeki Urras’ı terk edip çöl ve kumdan ibaret Anarres gezegenine göç etmiştir.

Yazar: Ursula K. Le Guin


Yüzyıllık Yalnızlık
Yazar Gabriel Garcia Márquez, ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitabını şu sözlerle anlatmıştır;

Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım.”


Okuyucusunu 100 yıl süren büyülü bir gezintiye çıkaran Gabriel García Márquez’in bu eseri, basıldığı günden bu yana gördüğü ilgiyi hiç kaybetmedi. Yüzyıllık Yalnızlık; Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Bu evlilik yüzünden domuz kuyruklu olan ailenin, lanetin sona ermesi için tüm üyelerinin ölmesi gerekiyor.

Yazar: Gabriel García Márquez

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listemize farklı bir yazımızda devam edeceğiz…YORUMLAR

  • 0 Yorum