Ölümünün 6. yılında unutulmayan Yaşar Kemal kimdir? Eserleri hangi sırayla okunmalıdır?

2015 yılında hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal edebiyat dünyasına onlarca eser bırakmıştır. Ancak bu eserlerin bazıları belli bir sıra ile okunmalıdır. Peki bu sıralama nasıldır? Merhum Yaşar Kemal'i yakından tanımak ve eserlerin sırasını öğrenmek isteyenler için işte detaylar...

Ölümünün 6. yılında unutulmayan Yaşar Kemal kimdir? Eserleri hangi sırayla okunmalıdır?
Editör: Senem Kara
28 Şubat 2021 - 15:30 - Güncelleme: 28 Şubat 2021 - 16:05

YAŞAR KEMAL HAKKINDA 

Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal asıl adı ile Kemal Sadık Gökçeli 6 Ekim 1923 yılında Nigar Hanım ile Sadık Efendi'nin oğulları olarak dünyaya gelmiştir. 
Her ne kadar Adana doğumlu olsa da ailesi Van'ın Erciş ilçesinden olan Yaşar Kemal, I. Dünya Savaşı sırasında Diyarbakır, Urfa ve Antep illerinde de bulunmuştur. Son olarak ise doğum yeri olan Adanaya yerleşmiştir. 
Yaklaşık bir yılı aşkın süren göçler sırasında, babasının evlat edindiği Yusuf isimli bir çocuğun, babası Sadık Efendi'yi gözleri önünde öldürmesi ile 12 yaşına kadar kekeme olarak kalan Yaşar Kemal, aynı zaman da küçük yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetmiştir.

YAŞAR KEMAL VE YAZARLIĞA İLGİSİ 

Yaşar Kemal, 8 yaşlarında iken köylerine gelen bir tuhafiyecinin kadınların borçlarını yazdığını görmesi ile yazı yazmaya ilgi duymaya başlamıştır.
Akabinde hayatının bir parçası olan doğaya, insanlara ve topluma karşı ilgilerini eserlerinin temeli olarak almıştır. Öyle ki daha ilkokula başlamadan önce "Aşık Kemal" mahlası ile halk şiirine adını yazdırmayı başarmıştır. 
Öte yandan türkü ve saz çalmaya ayrıca ilgi duyan yazar, annesinin engellemeleri sonucu müzik alanında başarı sağlayamamıştır.

YAŞAR KEMAL VE SANAT HAYATI 

Yaşar Kemal sanat hayatını anlatırken sanat çalışmalarına ilkokula başlamadan evvel şiirlerle başladığını aynı zamanda yaşlı halk şairleri ile atıştığını belirtmiştir. 
Yukarıda değindiğimiz gibi annesinin saz çalmasını engellemesi konusunda ise "Benim saz çalamamamın sebebi var, anam aşık olacağım da diyar diyar dolaşacağım diye saza, aşıklığa düşman olmuştu. Onun tek çocuğuyum ve gözünden ayırmıyordu beni. Okulda, düğünlerde, bayramlarda beni hep Aşık Mecitle atıştırırlardı. Aşık Mecitle, Kadirli'de bir kahvede bir gece sabaha kadar atıştığımı şimdi iyice anımsıyorum. " sözlerini söylemiştir. 
Ayrıca annesinin ilk zamanlarda şiir okumasına da karşı çıktığını ancak daha sonra babasının koruyucusu olan eşkıyanın öldürülmesi ile yaktığı ağıtların annesi tarafından beğenilmesi sonucunda annesinin artık bir engel olmadığını belirtmiştir. 
Yıllar sonra ise Yaşar Kemal sanat hayatını iyice şekillendirmeye başlayarak 1940-43 yılları arasında Çukurova ve Toroslar'dan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı Ağıtlar'ı yayınlamıştır. 
1944 yılında ise ilk hikayesi olan Pis Hikaye'sini yayınlamıştır. Yine 1940lı yıllarda Adana'da Çığ dergisi sayesinde Pertev Naili Boratav, Nurullah Ataç, Güzin Dino gibi isimlerle tanışma fırsatı bulmuştur.
Ayrıca Yaşar Kemal yazarlık hayatında Abidin Dino'nun ağabeyi olan Arif Dino sayesinde önemli gelişmelere adım atmıştır. 

YAŞAR KEMAL İLK NOBEL ADAYI YAZARDIR

Yaşar Kemal Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk yazar olarak bilinmektedir. 

YAŞAR KEMAL' İN BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ESERLERİ 

Yaşar Kemal eserleri denilince akla her ne kadar İnce Memed gelse de aslında usta yazarın yaklaşık 40 farklı eseri olduğu bilinmektedir. 
Değişik türlerde yazılan bu eserlerin 23'ü roman türünde yazılmıştır. Ayrıca bir süre gazetecilik mesleğini de yaptığı için bazı eserlerinde gazete-dergi yazıları ve folklor denemeleri de bulunmaktadır. 

YAŞAR KEMAL ESERLERİ HANGİ SIRAYLA OKUNMALIDIR? 

Yazara göre ve okuyucu yorumlarına göre Yaşar Kemal'in eserleri belli bir sıra ile okunduğunda daha anlaşılır ve keyifli olmaktadır. Bu sebeple Yaşar Kemal ile yeni tanışan okuyucularımız için yol gösterici olacak bu sıralamayı takip etmelerini önerebiliriz. 
●    Nuhun Gemisi
●    Yanan Ormanlarda Elli Gün
●    Peri Bacaları
●    Bir Bulut Kaynıyor

●    Demirciler Çarşısı Cinayeti
●    Yusufçuk Yusuf 

●    Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana
●    Karıncanın Su İçtiği
●    Tanyeri Horozları
●    Çıplak Deniz Çıplak Ada

●    Yağmurcuk Kuşu
●    Kale Kapısı
●    Kanın Sesi

●    Ortadirek 
●    Yer Demir Gök Bakır
●    Ölmez Otu
YAŞAR KEMAL ARAMIZDAN AYRILALI 6 YIL OLDU
Türk edebiyatının sevilen yazarı ölüm tarihinde unutulmadı. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebi ile hayata gözlerini yuman Yaşar Kemal, 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen tören ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir. 
Bugün ölümünün 6.yılı olan Yaşar Kemal' i ise sevenleri çeşitli şekillerde anmışlardır. 



YORUMLAR

  • 0 Yorum