Orhan Kemal'in mahkumiyet günlerinin özeti; 72. Koğuş'un konusu nedir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Orhan Kemal'in eseri olan 72. Koğuş romanı hakkında detaylar... 72. Koğuş'un konusu ve özeti nedir? Haberimizde...

Orhan Kemal'in mahkumiyet günlerinin özeti; 72. Koğuş'un konusu nedir?
Editör: Senem Kara
08 Haziran 2021 - 21:30 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 - 21:32

72. KOĞUŞ KİTABI HAKKINDA

72. Koğuş Orhan Kemal’in kaleminden çıkmış bir Türk edebiyatı eseridir. İlk olarak uzun hikaye şeklinde yazılan daha sonra tiyatro oyunu haline gelen 72. Koğuş 1940lı yılların bir ürünüdür.
Orhan Kemal’in mahkum yıllarında yaşamış olduğu olayların bir nevi özeti olan 72. Koğuş eseri İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’deki bir cezaevinde yaşananların ve bir koğuşta yaşanan açlığın, sefaletin yazıya dökülmüş hali olduğu görülmektedir. 
Diğer yandan 1987 ile 2011 yıllarında beyaz perdeye aktarılan ve Orhan Kemal’in Bursa Cezaevi’nde kaldığı yıllarda yazmış olduğu bu eseri mutlaka okumalısınız…

72. KOĞUŞ KİTABI KONUSU

72. Koğuş eseri Bursa Cezaevi’nde 72. Koğuş’ta kalmakta olan Ahmet Kaptan adlı bir mahkumun yanı sıra diğer mahkumların yaşamış olduğu acıları, sefaleti ve kıtlığı konu almaktadır.

72. KOĞUŞ ÖZET

Bursa Cezaevi’nin 72. Koğuş’u aynı zamanda Adembabalar olarak da anılmaktadır. Daha çok kimsesizlerin, hırsızlık suçundan ceza alanların ve insan öldürmekten hüküm giyenlerin yaşadığı bu koğuşta Ahmet Kaptan isimli bir adam da cinayet sebebi ile tutuklanmıştır.
Ahmet’in annesi günlerden bir gün oğluna 150 lira harçlık göndermiştir. Ahmet ise bu para ile sefalet içinde yaşayan koğuş arkadaşlarına yemekler pişirtmiş, çaylar demletmiş, sigaralar almıştır.
Diğer yandan Ahmet Kaptan’ın en iyi adamı olmaya çalışanlar arasında bir rekabet başlamıştır. Para koparmaya çalışan bu mahkumlar parayı çoğaltması için Ahmet’i kumara teşvik etmeye başlamışlardır.
Bu teşvikler üzerine ise Ahmet parayı arttırmak için Sölezli’nin koğuşunda kumar oynamaya başlamıştır. Kumar sayesinde paranın artmasıyla koğuş iyiden iyiye zenginleşmeye başlamıştır ancak Bobi ismindeki bir mahkum bu paradan alabilmek için Ahmet Kaptan ile kadınlar koğuşunda yer alan Fatma isimli bir kadın hakkında bir ilişki olduğunu ortaya atmıştır.
Ahmet’e Fatma’nın sürekli ondan bahsettiğini söyleyen ve Fatma’nın ağzından mektuplar yazan Bobi yüzünden Ahmet Fatma’ya aşık olmuştur.
Ancak Fatma bir gün cezaevinden tahliye olmuştur ve Ahmet Kaptan aşık olduğu kadının yolunu gözlemeye başlamıştır. Bu sebeple kumar masasına oturmayan Ahmet giderek fakirleşmeye başlamıştır. 
Koğuştakilerin de bu durumdan etkilenmesi sonucunda ellerinde ne var ne yoksa satılmıştır. Bir kış günü ise Ahmet Kaptan cezaevinin soğuk demirlerine yapışmış bir şekilde ölü bulunmuştur.YORUMLAR

  • 0 Yorum