Origami nedir? Nasıl yapılır? Kağıt katlama sanatının etkileyici dünyası

Rengarenk, çeşit çeşit ve farklı boyutlarda hazırlanmış figürler… Kağıt katlama sanatı anlamına gelen origami, kökleri eskiye dayanan ve oldukça yaratıcı bir sanattır. Origami ile evinizin duvarını renklendirebilir, kitap ayracı yapabilir ya da çocuğunuzla birlikte oynayacağınız bir hayvan figürü elde edebilirsiniz. Peki origami nedir ve nasıl yapılır?

Origami nedir? Nasıl yapılır? Kağıt katlama sanatının etkileyici dünyası
Editör: Özden Özmen
17 Şubat 2021 - 18:00
Kolay gibi görünse de ilk başlarda oldukça zorlayıcı olan origami, kağıdı katlarken yapılan ufacık bir kaymayı dahi belli edebilir. Bu nedenle titiz ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Zamanla alıştıkça kolaylaşan bu yöntemle hayal gücünüze bağlı olarak milyonlarca farklı nesne yapabilirsiniz.

ORİGAMİ NEDİR?

Kağıt katlama sanatı anlamına gelen origami, "ori" (katlamak) ve "gami" (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. İsmi Japonca olsa da Çin kaynaklı bir sanat olduğu da iddia edilmektedir. Çoğunlukla kare şeklindeki kağıtların katlanmasıyla yapılan bir sanat olsa da kağıdın boyutu, rengi ya da deseni sınırlı değildir.
Ortaya çıktığı günden beri oldukça ilgi gören bu yöntem günümüzde ev dekorasyonunda dahi kullanılıyor. Öyle ki, allerjisi olan birinin masasında origami ile hazırlanmış köpek figürleri görebilir ya da konsepti çiçek olan bir doğum gününde kocaman ve renkli çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.

ORİGAMİ NASIL YAPILIR?

Origami, çoğunlukla desensiz ve kare kâğıt parçalarının kesmeden ya da yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak yapılmasıdır. Keserek yapılan kağıt katlama sanatına kirigami denir. Günümüzde farklı ölçülerde dikdörtgen, şerit, kare, desenli ve desensiz birçok farklı türü bulunan özel origami kağıtları bulmak mümkündür.
Origami, klasik origami ve parçalı origami olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik origami, genellikle tek parça kâğıttan yapılır. Çok nadir olsa da birden fazla kağıdın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri de yapılmaktadır. Modüler origami olarak da adlandırılan parçalı origami birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur. Somut figürlerden ziyade, üç boyutlu geometrik figürlerin yapılmasında kullanılmaktadır.
Parça sayısında bir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama bulunmamaktadır.
Dünyaca ünlü bu sanatın günümüzde origaminin birçok değişik türü mevcuttur. “Modern origami” olarak da adlandırılan bu türlerin başında mimari origami, pop-up origami, kirigami (kâğıt kesme sanatı) gelmektedir. Modern origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır. Origamiyi kirigamiden ayıran en önemli özellik ise, kirigaminin simetrik, origaminin ise şekil yapma ve biçimlendirme sanatı olmasıdır.YORUMLAR

  • 0 Yorum