Peyami Safa'dan otobiyografik bir eser; Bir Tereddütün Romanı özeti

1933 yılında Peyami Safa tarafından kaleme alınan Bir Tereddütün Romanı konusu ve özeti nedir? Karakterleri kimlerdir? İşte detaylar...

Peyami Safa'dan otobiyografik bir eser; Bir Tereddütün Romanı özeti
Editör: Senem Kara
02 Mayıs 2021 - 06:00

BİR TEREDDÜTÜN ROMANI HAKKINDA 

Bir Tereddütün Romanı Peyami Safa tarafından yazılmış otobiyografik bir eserdir. Yazarın kendi yaşamından kesitler ile yazmış olduğu roman, Birinci Dünya Savaşı sonrasında insanların girmiş olduğu bunalımı, kararsızlıkları ve tereddütleri ele almaktadır. 
İlk baskısı 1933 yılında yapılmış olan Bir Tereddütün Romanı aynı zamanda Peyami Safa'nın ustalık döneminde yazdığı bir eserdir. 

BİR TEREDDÜTÜN ROMANI KONUSU 

Yazmış olduğu yazılar sayesinde birçok kadınla tanışan fakat tereddütlerinin kurbanı olan yazarın kararsızlıkları nedeni ile ilişkilerinden sonuç elde edemeyişini konu alan roman, bu durumun hem ana karakterin hem de tanıştığı insanlarının hayatını nasıl kararttığını da anlatmaktadır. 

BİR TEREDDÜTÜN ROMANI KISA ÖZET

Bir arkadaş önerisi ile "Bir Adamın Hayatı" adlı romanı okuyan Mualla romandan etkilendiği için romanın yazarı ile tanışmak istemektedir. 
Bu isteği doğrultusunda Mualla Hanım'ın aile dostu Raif Bey Mualla ile yazarı tanıştırmıştır. Tanışmanın akabinde yazar Mualla'yı çok beğendiği için evlenme teklifinde bulunmuştur ancak teklifi düşünmesini de söylemiştir. 
Zaten Mualla'da bu teklife hemen cevap vermeyerek bir süre düşünmek istediğini yazara bildirmiştir. Bu sürede yazarın kitabını okumaya devam eden Mualla yazarı daha iyi tanımaya çalışmaktadır. 
Diğer yandan yazar bohem yaşamına devam etmektedir ve dertsiz, tasasız bir şekilde günlerini geçirmektedir. Günlerden bir gün ise Vildan isimli bir kadın ile tanışmıştır. 
Vildan ile yazarın yaşantısı birbirine benzerlik gösterdiği için, duygusal ve düşünsel açıdan birbirlerine benzedikleri için aralarında duygusal bir ilişki başlamıştır. 
Ancak bir süre sonra Vildan'ın dedikleri birbirini tutmamaya başlamıştır. İlk zamanlar İtalya'da yaşadığını ve bir İtalyan'dan boşandığını söyleyen Vildan daha sonra Suriyeli bir Hıristiyan olduğunu adının Anjel olduğunu ve evli olmadığını yazara söylemiştir. 
Daha sonra Vildan bir gün yazarı evine davet etmiştir ancak kadından şüphelenen yazar ilk zamanlar davetine karşılık vermemiştir. 
Ancak Vildan'ın yeniden davet etmesi üzerine yazar bu sefer kadını kırmayarak davetine karşılık vermiştir Vildan ise yazarın eve gelirken yanında alkol ve uyuşturucu gibi maddeler getirmesini istemiştir. 
Yazar ve kadın alkol ile uyuşturucu alarak Vildan'ın evinde sabahlamışlardır. Vildan'ın söylemiş olduğu çelişkili ifadeler ise yazarın şüphelerini arttırmaya devam etmiştir. 
Bu şüpheler içerisinde evden ayrılan yazar kafasının karışmış olmasına rağmen sorularına cevap bulabilmek için ertesi gün yeniden Vildan'ın evine gitmiştir ancak Vildan çoktan bu evden taşınmıştır ve yazar bir daha kadından hiç haber alamamıştır. 
BİR TEREDDÜTÜN ROMANI KARAKTERLERİ 
Peyami Safa tarafından kaleme alınan Bir Tereddütün Romanı eserinde yer alan karakterler şu şekildedir:
YAZAR: Karar verme konusunda güçlük çeken karakter aynı zamanda her şeye tereddüt ile yaklaşmaktadır. Ayrıca kararsız olması sebebi ile kalıcı ilişkiler kuramayan duygusal biridir. 
MUALLA: Okumaya meraklı olan Mualla karakteri dürüst, saf ve temiz bir aile kızıdır. 
VİLDAN: Yazarı elde etmeye çalışan hatta bu sebeple İtalya'daki kocasını terk eden kıskanç bir kadın olan Vildan, yazarın tereddütleri nedeni ile tarihte yerini almıştır. YORUMLAR

  • 0 Yorum