Propolis nedir, faydaları nelerdir? Tüketmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Alternatif tıbbın sıklıkla tercih edilen ürünlerinden propolis nedir? İnsan sağlığı açısından faydaları nelerdir? Ham halde bulunan propolisi tüketmek zararlı mıdır? İşte detaylar...

Propolis nedir, faydaları nelerdir? Tüketmeden önce nelere dikkat edilmelidir?
Editör: Senem Kara
12 Mayıs 2021 - 09:00

PROPOLİS NEDİR? 

Propolis bir diğer adı ile arı tutkalı genel olarak arıların farklı bitki türlerinden biriktirmiş olduğu reçineli madde olarak bilinmektedir. 
Farklı milletler tarafından farklı tedavilerde kullanılan propolis eski zamanların en önemli alternatif tıp ürünlerinden biridir. Deliklerin ve çatlakların giderilmesinde ve arı kovanı inşasında etkili bir görevi olan bu madde ayrıca arı kovanının iç yüzeyinin yumuşatılmasında, kovanın iç sıcaklığının muhafaza edilmesinde, yırtıcı hayvan istilalarının engellenmesinde de etkilidir. 
Isı gördüğünde yapışkan ve yumuşak bir kıvam alan bu madde hoş bir kokuya sahip olmasının yanı sıra insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. 
İçeriğinde bulunan antiseptik, antioksidan, antibakteriyel maddeler sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

PROPOLİS FAYDALARI NELERDİR? 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR: Güçlü içeriği sayesinde bağışıklık istemini güçlendirmeye yarayan bu madde aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını da sağlamaktadır. 
YARALARIN İYİLEŞMESİNDE ETKİLİDİR: Pinocembrin adlı bir bileşiğe sahip olan propolis yaraların hızlı kapanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. 
UÇUK VE AĞIZ YARALARINDA ETKİLİDİR: Enfeksiyon kaynaklı yaraların tedavisinde sıklıkla tercih edilen madde yaralarda olduğu gibi ağız yaraların da, diş eti hastalıklarında ve uçuklarda da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. 
KANSERE KARŞI KORUR:
Propolis kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen maddeleri içerisinde bulundurmaktadır. Hücrelerin kanserli olma olasılığını azalttığı bilinen propolis kanser hücrelerinin birbirine sinyal göndermesini engellemektedir. 
Bu sebeple hem önleyici hem de tedavi tamamlayıcı bir özelliğe sahip olan madde kanserli hastaların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. 

PROPOLİS NASIL KULLANILIR? 

Arıların kovanlarını korumak amacı ile üretmiş oldukları propolis bal gibi kovandan alınıp tüketilememektedir. Çünkü kovandan yeni alınmış olan propolisin içerisinde fazlası ile balmumu ve kovandaki bala uluşmaya çalışan parazitler bulunmaktadır. 
Bu sebeple bu maddelerin tüketilmemesi adına propolisin özütleme işlemi ile içeriğinde bulunan zararlı maddelerin ayrılması gerekmektedir. Bu işlem sırasında ise su ve alkol gibi çözücüler kullanılmaktadır.
ÇOCUKLARA PROPOLİS VERİLİR Mİ?
Özütleme sırasında kullanılmakta olan bazı çözücüler çocukların sağlığı açısından tehlike oluşturabilmektedir. Bu sebeple anne babalar çocukları için propolis kullanacağı zaman su bazlı ürünleri tercih etmelidir. YORUMLAR

  • 0 Yorum