Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti

Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti. 83 yaşındaki Cüceloğlu, alışverişten dönen eşi Yıldız Cüceloğlu tarafından Beşiktaş Akatlar’daki evinde ölü olarak bulundu. Ölüm nedeni henüz açıklanmayan Doğan Cüceloğlu kimdir?

Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti
Editör: Özden Özmen
16 Şubat 2021 - 17:41
1938 Mersin Silifke doğumlu olan Psikolog ve Yazar Cüceloğlu’nun ölümü üzerine olay yerine gelen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ev içerisinde incelemelerde bulundu. İlk incelemelere göre evde düşerek hayatını kaybettiği belirlenen Doğan Cüceloğlu’nun ölüm nedeni henüz kesinleşmedi.

DOĞAN CÜCELOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

40’tan fazla bilimsel makalesi ve yaklaşık 30 kitabı bulunan Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu, insanlarla iletişim halinde olmayı seviyordu. Sık sık sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan ve okuyucularıyla, takipçileriyle etkileşim halinde olan ünlü Psikolog, bu akşam da yine sosyal medya hesabı üzerinden Özgür Bolat’la canlı yayın yapacağını duyurmuştu.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİMDİR?

1938 yılında Mersin Silifke’de dünyaya gelen yazar, 11 çocuklu bir ailenin son çocuğu. Ankara Atatürk Lisesi’nin ardından Kırklareli Lisesi’ne giden Cüceloğlu, buradan mezun olmuş. Ankara’daki Edebiyet ve Kompozisyon Öğretmeni  Cahit Okurer’in etkisiyle Psikoloji okumaya karar vermiş. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD'de Illinois Üniversitesi'nde doktorasını yapan Doğan Cüceloğlu’nun uzmanlık alanı ise iletişim psikolojisi.
Amerika'da doktora öğrencisiyken, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Kaliforniya'da doğup büyümüş Emily ile tanışıp evlenen Cüceloğlu’nun 11 yıl süren evliliğinden dünyaya gelen Ayşen, Elif ve Timur isminde üç çocuğu var. Cüceloğlu, bu evliliğin ardından kendisi gibi psikolog ve yazar olan Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu ile hayatını birleştirdi.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAPLARI

-Derviş'in Aklı Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler
-Öğretmen Olmak
-İnsan İnsana
-İnsan ve Davranışı
-İçimizdeki Çocuk
-İyi Düşün Doğru Karar Ver
-Yetişkin Çocuklar
-İçimizdeki Biz
-Savaşçı
-‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim
-‘Mış Gibi’ Yaşamlar
-Başarıya Götüren Aile
-Bir Kadın Bir Ses
-Korku Kültürü
-İletişim Donanımları
-Onlar Benim Kahramanım
-İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog
-İnsan İnsana Sohbetler 1
-Gerçek Özgürlük
-Var Mısın?
DOĞAN CÜCELOĞLU SÖZLERİ
“Etrafında kimseyi bulamamak zor, içinde kimseyi bulamamak ise daha zor.”
“Kim olduğun o kadar bağırıyor ki, ne dediğini duyamıyorum.”
“Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.”
“İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum