Psikoloji ve Nörolojiye ilgi duyanlar için kitap tavsiyeleri

Psikoloji ve Nöroloji, her zaman ilgi çeken ve merak uyandıran birer bilim dalı olmuştur. Bu alanlara ilgi duyanlar için birkaç kitap önerisinde bulunacağız. İşte o kitaplar…

Psikoloji ve Nörolojiye ilgi duyanlar için kitap tavsiyeleri
Editör: Özden Özmen
19 Şubat 2021 - 22:00 - Güncelleme: 19 Şubat 2021 - 22:12
İnsan beynini ya da psikolojisini anlamak ve bu konularda kendinizi geliştirmek isterseniz bu alanlarda yazılmış eserleri okuyabilirsiniz.

PSİKOLOJİ TÜRÜNDE KİTAP ÖNERİLERİ

Beyindeki Hayalet & İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru
Beyin, benlik, zihin gibi kavramlar her zaman dikkat çekici olmuştur. Bununla bağlantılı olarak nörolojiye ya da psikolojiye ilgi duyanların da seveceğini düşündüğümüz türden bir kitap olan Beyindeki Hayalet’te Ramachandran, 12 adet vaka öyküsü paylaşmış. Okuyucuyu meraklandırırken beynin gizemleriyle de tanıştıran yazar, bilgisiyle de şaşırtıyor.
Yazar: V.S. Ramachandra & Sandra Blakeslee

İnsanın Anlam Arayışı
Kitap, insanın dünyadaki tek amacının bir anlam bulmak olduğunu anlatıyor. Acı bile anlam bulduğunda acıdır. Yazar, kitabın ilk bölümünde Nazi soykırımı sebebiyle Polonya’daki  Auschwitz toplama kampına gönderilmesiyle başlayan öz yaşam öyküsünü paylaşmış.
“Bunca zorluğa rağmen kendisi de dahil kurtulanlar nasıl başardılar?” sorusunun cevabını, acıların da bir anlamı olduğunu vurgulayarak pozitif bir yaklaşımla ele almış.
Yazar: Viktor E. Frankl

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı
Güncel konular üzerine tavsiyeler veren kitap, bütün kişisel gelişim kitaplarında olduğu gibi insanları mutluluğa ulaştırma amacı taşıyor. Yazar Mark Manson, kafamıza taktığımız gereksiz şeyleri ve dertleri önemsiz bularak mutluluğa erişebileceğimizi öğretiyor.
Kitabı diğer birçok kişisel gelişim kitabından ayıran en önemli özellik ise, sürekli pozitif olmanın sorunlara çözüm değil bir inkâr biçimi olduğunu söylemesi.
Yazar: Mark Manson

PSİKOLOJİ VE NÖROLOJİYE İLGİ DUYANLARA KİTAP TAVSİYELERİ

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Psikolojiye ilgi duyanlar için tavsiye edeceğimiz bir kitap…
Olağandışı olaylara maruz kalmış çocuklara yardım eden Dr. Bruce Perry, “Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk” isimli kitabında küçük bir çocuğun beyninin travmadan nasıl etkilendiğini, korku ve şiddetin nasıl sonuçlar doğurabileceğini anlatıyor.

OKB’yi Yenmek (Takıntılarla Başa Çıkmak İçin 10 Adımlı Çalışma Kitabı)
Nöroloji ve Psikolojiye ilgi duyanlar için tavsiye edeceğimiz kitaplardan biri OKB’yi Yenmek… Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversintesi'nde Anksiyete ve Stres Bozuklukları Kliniği direktörü olan Dr. Jonathan Abramowitz, bu kitabında, OKB konusunda hem farkındalık sağlamak hem de profesyonel destek olanaklarına sahip olmayanlar için oldukça zengin bir içerik sunuyor. Kitap, okuyuculara OKB ile mücadele etmede 10 adımlı yapılandırılmış eşsiz bir süreç sunuyor. Tümü uygulamalı ve zengin örneklerle desteklenmiş bu stratejiler sayesinde OKB kaynaklı hasar görmüş yaşam kalitenizi geri kazanabilirsiniz.
Yazar: Jonathan AbramowitzYORUMLAR

  • 0 Yorum