Psikolojiye ilgi duyanlar için kitap önerileri; mutlaka okumalısınız

Psikoloji, bir bilim dalı olarak yüzyıllardır insan zihni ve davranışlarını sistematik bir biçimde inceliyor. Bu bilim dalına ilgi duyan okuyucular için çok okunan psikoloji kitapları listesi hazırladık. Psikanaliz, bilinçdışı, insan davranışı, insanın düşünce yapısı ile ilgili merak ettiğiniz konuları bulabileceğiniz kitaplar listesi yazımızda…

Psikolojiye ilgi duyanlar için kitap önerileri; mutlaka okumalısınız
Editör: Özden Özmen
16 Ocak 2021 - 18:09
İnsan bilinci, insan davranışları ve sosyal etkileşim ile ilgili psikoloji alanında yazılmış pek çok kitap mevcut. Kendi benliğinizi keşfetmek, insan davranışları ve ilişkileri hakkında bilgi edinmek, daha sağlıklı iletişim kurmak için psikoloji kitaplarını mutlaka okumalısınız.

EN İYİ PSİKOLOJİ KİTAPLARINDAN BAZILARI

Bilinçaltı - Sigmund Freud
Psikanalizin kurucusu olarak tanınan Sigmund Freud, “Bilinçaltı” kitabında hastalarıyla yaptığı çalışmalara ve bu çalışmaların sonucunda elde ettiği deneyimlere yer vermiş.

Freud bu eserinde bilinçaltının ne olduğunu açıklamanın yanı sıra, hastalarını tedavi ederken denediği, kimi meslektaşlarının şiddetle karşı çıktığı fakat kendisinin denemekten vazgeçmediği ve çok inandığı bir yöntem olan hipnotik tekniğin sonuçlarına da değiniyor.


Psikoloji bilimine yaptığı katkılar yadsınamayacak ölçüde büyük olan Freud’un Bilinçaltı isimli eseri, özellikle üniversitelerde Psikoloji ve Sosyoloji öğrenimi gören öğrencilere, ders kitaplarının yanı sıra tavsiye edilen kaynak niteliğinde bir eser.Kitleler Psikolojisi - Gustave le Bon
Fikirleriyle tartışmalar yaratan Fransız Filozof ve Sosyolog Gustave Le Bon, “Kitleler Psikolojisi” isimli kitabında oldukça ilgi çekici ve çarpıcı fikirlerine yer vermiş. Kitlelerin davranışlarının altında yatan psikolojik nedenleri de açık ve net bir şekilde gözler önüne seren eserde, Gustave Le Bon’un yapmak istediği şey, bir kitlenin psikolojik yapısını çözmek ve mevcut fonksiyonlarıyla betimlemektir.

Kitabı okurken, “bu kitle neleri başarabilir, neler karşısında acizdir? Kitlelerin sevk ve idaresi nasıl olmalıdır?” gibi soruların cevaplarını bulacak, zararlı kitle, faydalı kitle, kitle içinde ve kalabalık içinde bireyin durumu gibi konuları da örnekleriyle birlikte görmüş olacaksınız.

 

ÇOK OKUNAN PSİKOLOJİ KİTAPLARI

Keşfedilmemiş Benlik - Carl Gustav Jung
Analitik Psikoloji’nin üç kurucusundan biri olan Carl Gustav Jung, “Keşfedilmemiş Benlik” kitabında, insanlığın tarih boyunca aklını meşgul eden gelecek düşüncesine, insanların gelecekten beklentisi olması durumuna değinmiş.

Jung eserinde, bilinç ve bilinç dışı kavramlarının üzerinde dururken bireysel insan ruhunun toplumsal psikolojiyi nasıl etkilediğini de gözler önüne seriyor.


Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small, Gigi Vorgan
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” isimli eser, Dr. Gary Small’un, Boston’un kalabalık acil servis koridorlarından Los Angeles’ın golf sahalarına uzanan hikâyesinde karşılaştığı gerçek vakaları anlatıyor. Basıldığı günden bu yana büyük ilgi gören kitap, hala çok okunanlar arasındaki yerini koruyor.YORUMLAR

  • 0 Yorum