Rafine şeker kullanmadan yiyeceklerinizi tatlandırmak mümkün; mutfağınızda mutlaka bulunması gereken ürünler nelerdir?

Rafine şekerin sağlığa birçok zararı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple şeker yerine alternatif ürünler aranmaktadır. Peki ama şeker yerine kullanabileceğiniz sağlıklı tatlandırıcılar nelerdir? Detaylar haberimizde...

Rafine şeker kullanmadan yiyeceklerinizi tatlandırmak mümkün; mutfağınızda mutlaka bulunması gereken ürünler nelerdir?
Editör: Senem Kara
03 Nisan 2021 - 17:00

Rafine şeker son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Özellikle rafine şekerin zararlarını bilenlerin sıkça adını geçirdiği bu kavram birçok kişinin de bilinçlenerek tüketmeyi azalttığı ürünlerden biri olarak bilinmektedir. 
Peki ama zararları birden fazla olan rafine şeker ne demektir? 
Rafine şekerler beyaz şeker, esmer şeker, glukoz şurubu, yüksek fruktoz içeren mısır şurupları olarak bilinmektedir. Birçok işlemden geçen bu sağlıksız şeker türleri kişilerde çoğunlukla kalp ve diyabet hastalıkları, obezite, göbek yağlanması gibi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.
Ayrıca rafine şeker içeren besinleri sıklıkla tüketmek diyabet, karaciğer yağlanması, çeşitli kanser türleri ve depresyona da neden olabilmektedir. 

RAFİNE ŞEKERİ AZALTMANIN ETKİLERİ

Rafine şekeri bırakmanın faydaları birden fazladır ancak yüksek şeker içeren ve anlık mutluluk yaşatan rafine şeker tüketimini azaltmanın en önemli faydaları alınan kiloların zamanla verilmesi, kan değerlerinin normale dönmesi, kanser riskini azaltması ve bozulan ruh sağlığını olumlu yönde etkilemesidir.

RAFİNE ŞEKERİ BIRAKAN KİŞİLERİN TERCİH EDEBİLECEĞİ DOĞAL ÜRÜNLER 

Rafine şeker beslenmemiz konusunda temel maddelerden biri gibi görünse de aslında alternatifi çok olan bir üründür. Özellikle vücudumuz için birçok tehlikesi bulunan ve yaşam standartlarımızı bir hayli etkileyen şekeri bırakarak doğal şekerler ile tatlılarımızı lezzetlendirmek sanıldığından daha kolaydır. İşte rafine şeker yerine ne kullanılabilir sorusunun cevabı… 
BAL: Bal bilindiği üzere hem tatlılarda hem içeceklerde hem de yemeklerde sıklıkla tercih edilen bir üründür. Ancak elbette piyasadaki birçok balın sahte olduğunu unutmadan doğal balları bulmak gerekmektedir. 
Ayrıca balın ısı ile temas etmemesi bilindiği için genellikle tatlandırma işlemleri için sonradan ilave edilmesi önem taşımaktadır. 
HURMA: Yüzde sekseni şekerden oluşan hurmayı sıcak su içerisinde yumuşatarak püre haline getirmek tatlılarınızı tatlandırmak için en iyi yöntemlerden biridir. 
AKÇAAĞAÇ ŞURUBU: Türkiye'de çok sık kullanılmasa da bazı kişilerin tercih ettiği akçaağaç şurubu genellikle pankekleri daha da lezzetlendirmek için kullanılmaktadır.
Ayrıca ısıya dayanıklı olduğu bilinen bu doğal ürünün kek, pasta gibi ürünlerde de kullanıldığı bilinmektedir. 
KEÇİBOYNUZU ÖZÜ: Soğuk sıkım keçiboynuzu da yine akçaağaç şurubu gibi ısıya dayanıklı doğal tatlandırıcılardan biri olarak bilinmektedir. 
Bu sebeple gönül rahatlığı ile yiyeceklerinizi tatlandırmak için kullanabilirsiniz. 
PEKMEZ: Birçok kişi tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan pekmez akışkan bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla kullanılan doğal tatlandırıcılardan biridir. YORUMLAR

  • 0 Yorum