Refik Halid Karay'dan Bugünün Saraylısı; konusu, karakterleri ve özeti

Türk edebiyatının sevilen romanlarından olan Bugünün Saraylısı 1954 yılında Refik Halid Karay tarafından kaleme alınmıştır. Peki ama günümüzde hala severek okunan Bugün Saraylısı romanının konusu ve özeti nedir? İşte detaylar...

Refik Halid Karay'dan Bugünün Saraylısı; konusu, karakterleri ve özeti
Editör: Senem Kara
01 Mayıs 2021 - 17:10

BUGÜNÜN SARAYLISI KİTABI HAKKINDA 

Türk edebiyatının önemli romanlarından biri olan Bugünün Saraylısı Refik Halid Karay tarafından 1954 yılında yayınlanmıştır. 
Türü sosyal roman olarak geçen Bugünün Saraylısı orta halli bir aileye gelen kızın değer yargılarını ortadan kaldırmasını anlattığı için önem arz etmektedir. 

BUGÜNÜN SARAYLISI KİTABININ KONUSU

Bugünün Saraylısı roman konusu kaçakçılık sayesinde sonradan görme bir zengin olan taşralı Ayşen'i anlatmaktadır. 

BUGÜNÜN SARAYLISI ÖZETİ

Bugünün Saraylısı romanı özeti şu şekildedir:
Ata Efendi kimsenin uğramadığı evine bir gün bir mektup almıştır. Mektubu gönderen kişi ise teyze oğlu olan Yaşar'dır. Ata Efendi'nin teyze oğlu mektubunda kızı Ayşen'i yanında 300 lira ile Ata Efendi'nin yanına göndereceğini söylenmektedir. 
Başta bu fikre sıcak bakmayan Ata Efendi bu emrivakiyi ucunda para olduğu için kabul etmiştir. Diğer yandan Ayşen yeni evine gelmiştir ve geldiği andan itibaren güzelliği ile herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır. 
Ayşen'in eve gelmesi ile birlikte Yaşar Efendi ve ortaklarından eve adeta para yağmaktadır. Ancak bu olayların üzerine hem Ata Efendi hem de patronun oğlu Rüştü Ayşen'e aşık olmuştur. 
Ancak Ayşen elçi olan Sait Reşit  ile bir ilişki yaşamaya başlamıştır ve yurt dışına çıkmıştır. Ayşen karakterinin evden ayrılması ile evde parasızlık baş göstermiştir Ayşen ise gittiği yerde mutlu olamamıştır. 
Bunun üzerine ise Ata Efendi ve Rüştü onun eve dönmesine yardımcı olmuşlardır ve Ayşen ile Rüştü evlenmiştir. 
BUGÜNÜN SARAYLISI KARAKTERLERİ
AYŞEN: Lüks ve zenginliğe fazlasıyla düşkün olan Ayşen karakteri kendini insanlara beğendirmekten hoşlanan, alımlı, güzel ve hayalleri olan bir kızdır. 
ATA BEY: Ayşen'in dayısı olan Ata Bey geleneklerine düşkün ağırbaşlı biridir. 
ÜFTADE: Ata Bey'in eşi olan Üftade heyecanlı, kaygılı, zenginliğin büyüsüne kapılmış bir karakterdir. 
FERİDE: Ata Bey ile Üftade Hanım'ın kızı olan Feride zenginlikten hoşlanan, hayaller kuran aklı başında bir karakterdir. 
ATIF: Feride karakterinin eşi olan Atıf, kendince hayalleri olan kadınlara fazlasıyla düşkün olan çapkın biridir. 
RÜŞTÜ: Ata Bey'in patronunun oğlu olan Rüştü karakteri, kadınlara düşkün, sosyeteye ilgili ve hayallerini gerçekleştirmek amacı ile her şeyi yapabilecek biridir. YORUMLAR

  • 0 Yorum