Ruhsal sıkıntılara holistik terapi; nedir, önemli midir, nasıl uygulanır?

Holistik terapi hakkında bilinmeyenler nelerdir? Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemi aslında nedir ve nasıl uygulanır? İşte detaylar...

Ruhsal sıkıntılara holistik terapi; nedir, önemli midir, nasıl uygulanır?
Editör: Senem Kara
17 Mayıs 2021 - 19:30
Gelişen teknoloji birçok alanda hatrı sayılır gelişmelere imza atmıştır. Özellikle tıp alanında çok hızlı bir gelişim gösteren teknoloji pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
Ancak elbette bazı durumlarda bilimsel tıp yöntemleri yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise alternatif tıp veya geleneksel tıp devreye girmektedir. Peki ama tıbbın ve bilimin çözüm bulamadığı zamanlarda başvurulan yöntemlerden biri olan holistik terapi nedir, önemi nedir ve holistik terapi nasıl yapılır? İşte detaylar… 

HOLİSTİK TERAPİ

Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan holistik terapi esasen psikosenteze dayanmaktadır. Kişilerin mental, duygusal ve fiziksel özelliklerini tek bir bütün halinde ele alan holistik terapi sayesinde stres kaynaklı psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra, endişe ve sinir de tedavi edilebilmektedir. 
Ancak holistik terapinin özüne bakıldığında geleneksel tedavi şekillerinden farklı olduğu görülmektedir. Örneğin holistik terapinin belirli birtakım konulardan ortaya çıkan düşünce ve davranışlara odaklanmadığı görülmektedir. 
Yani bu tedavi yönteminde daha çok kişinin düşüncelerine hislerine önem verilmektedir. Her bir kişiye uygulanan yöntemlerin farklı olması sonucunda ise kişilerin bir iç yolculuğa çıkması ve kendini tanıması amaçlanmaktadır. 

HOLİSTİK TERAPİ UYGULAMASI

Holistik terapi nasıl uygulanır diye bakıldığında ise terapi sırasında birden fazla teknik kullanıldığı ve bu teknikler sayesinde kişilerin zihinsel, ruhsal ve fiziksel bedenleri üzerinde çalışmalar yapıldığı görülmektedir. 
Asıl hedefinin kişilerin günlük yaşantılarında fark edilebilir değişimler yaratmayı amaçladığı bilinen holistik terapinin aynı zamanda kişilerin huzurlu bir yaşam sürmesine de etkili olduğu bilinmektedir.
Ayrıca holistik terapinin yöntemleri ise şu şekildedir:
●    Bilinçaltı temizlik
●    Karmik ilişkilerin sentez edilmesi 
●    Fiziksel ve ruhsal enerji boşalması
●    Şamanik doğu uygulamaları
●    Ezoterik yöntem 

HOLİSTİK TERAPİ ÖNEMLİ MİDİR? 

Birçok kişinin tercih ettiği holistik terapi gelecek zamanlarda ortaya çıkabilecek psikolojik rahatsızlıkları önceden fark edebildiği için önemlidir. 
Psikolojik rahatsızların yanı sıra ilişkilerdeki ve ailelerdeki davranışların temelinde yatan duyguları ortaya çıkaran holistik terapi bir süre sonra kişinin kendini tedavi etmesini bile mümkün hale getirebilmektedir. 
Bu sayede ise ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek bir probleme daha ılımlı bir şekilde yaklaşmak mümkün olabilmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum